KGHM Polska Miedź, który kupił w czerwcowej ofercie 4,9 proc. akcji spółki Tauron Polska Energia, cały czas [b]dokupuje walory[/b] tej spółki i podtrzymuje chęć [b]zwiększenia udziału w kapitale do 11 proc. [/b]- wynika z wypowiedzi prezesa Polskiej Miedzi Herberta Wirtha. - Cały czas dokupujemy akcje Tauronu, w zależności od sytuacji na giełdzie - powiedział Wirth dziennikarzom w kuluarach XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Niedawno zgodnie z obowiązkami spółek giełdowych KGHM informował o przekroczeniu 5,15 proc. udziału w akcjonariacie Tauronu.

Prezes miedziowego koncernu podkreślił, że udzielona w czerwcu zgoda rady nadzorczej na osiągnięcie 11 proc. pozostanie aktualna do momentu zwiększenia zaangażowania do takiego poziomu. Wirth poinformował też, że w związku z posiadaniem akcji Tauronu do rady nadzorczej spółki na pewno wejdzie ktoś z nadania KGHM. Walne zgromadzenie akcjonariuszy, na które zaplanowano zmiany w składzie nadzoru, odbędzie się już w najbliższy wtorek, 14 września.

Ministerstwo skarbu już wcześniej zapowiedziało, że zamierza się podzielić władzą w spółce z akcjonariuszami, którzy kupili walory Tauronu w czerwcu.