Są wstępne ustalenia dotyczące dostaw gazu z Rosji

Podczas piątkowych negocjacji w Moskwie doszło do znaczącego zbliżenia stanowisk Polski, Rosji i Komisji Europejskiej

Publikacja: 24.09.2010 17:25

Eksport rosyjskiego gazu do Europy

Eksport rosyjskiego gazu do Europy

Foto: Rzeczpospolita

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że dziś odbyła się kolejna tura polsko-rosyjskich konsultacji z udziałem przedstawiciela Komisji Europejskiej w sprawie międzyrządowego porozumienia dotyczącego dostaw gazu ziemnego do Polski. - Podczas spotkania strony znacząco zbliżyły się do porozumienia. Wstępne ustalenia ze spotkania uzyskały akceptację Komisji Europejskiej – podało biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Dodaje, że kolejne, finalizujące rozmowy, odbędą się na początku października. Szczegółów jednak nie podano.

W dzisiejszych negocjacjach Polskę reprezentowali m.in. Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec (wiceministrowie gospodarki), Mikołaj Budzanowski (wiceminister skarbu), Maciej Kaliski (dyrektor Departamentu Ropy i Gazu Ministerstwa Gospodarki) oraz Michał Szubski (prezes PGNiG).

Wcześniej wynegocjowany pomiędzy Polską i Rosją aneks do umowy gazowej zakładał zwiększenie dostaw błękitnego paliwa dla odbiorców w naszym kraju do 10,3 mld sześc. rocznie i wydłużał obowiązywanie porozumienia do 2037 r. Kontrakt jest niezbędny, aby w tym roku nie doszło do ograniczenia lub zaprzestania dostaw błękitnego paliwa do krajowych odbiorców przemysłowych.

Zastrzeżenia do wynegocjowanego wcześniej aneksu miała Komisja Europejska. Niepokoją ją zwłaszcza punkty kontraktu dotyczące zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego paliwa przez Polskę oraz zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, którym surowiec jest transportowany z Rosji do Niemiec.

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/540353.html]Posłuchaj komentarza Agnieszki Łakomej:[/link][/b]

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie