W czeskiej stolicy powstanie spółka RWE East, która będzie regionalnym centrum energetycznego koncernu - informuje dziennik "E15".

- Rynki w Środkowej, Wschodniej oraz Południowowschodniej Europie mają stale bardzo duże znacznie dla Rozwoju naszego koncernu - powiedział Rolf Schmitz, członek zarządu RWE AG.- Jednocześnie panuje na nich wysoka konkurencja i dlatego musimy nasza prace na tych rynkach zoptymalizować i uczynić bardziej efektywną - dodał menedżer. Droga ku temu ma być właśnie utworzenie, jeszcze przed końcem tego roku, firmy RWE East z siedzibą w Pradze.

Tej spółce podlegać będzie m.in. sześć kontrolowanych przez RWE polskich podmiotów w tym m.in. warszawski RWE Stoen Operator oraz elektrociepłownia Będzin na Śląsku. Ponadto RWE East będzie sprawować pieczę nad spółkami z grupy, które są lub będą zlokalizowane i innych krajach regionu, na Bałkanach i w Turcji. - Widzimy bowiem w tych lokalizacjach potencjał do kolejnych akwizycji - powiedział cytowany przez gazetę Martin Chalupský, rzecznik prasowy czeskiej firmy RWE Transgas.

[b]Szefem RWE East ma zostać Martin Herrmann, [/b]który obecnie jest prezesem RWE Transgas (to największy na czeskim rynku dostawca gazu).Ponadto w zarządzie nowego podmiotu z grupy RWE zostaną: Karl Kraus - także z czeskiego RWE Transgas, Marie-Theres Thiell, członkini rady nadzorczej RWE Transgas oraz Filip Thon, dyrektor generalny firmy RWE Polska, który w związku z powstaniem RWE East otrzyma nową funkcję i nowe zadania w czeskiej stolicy.