Nowe zasady płac we wszystkich polskich spółkach grupy energetycznej Fortum będą obowiązywały od stycznia i zastąpią siedem dotychczas funkcjonujących układów zbiorowych i regulaminów wynagradzania w różnych lokalizacjach. Nie będzie to się wiązało z obniżkami wypłacanych pensji – zapewnia spółka.

Istotną zmianą jest odejście od świadczeń jednorazowych, takich jak nagrody jubileuszowe. - W zamian za to pracownicy dostaną ich równowartość w postaci podwyżek do pensji. Pracownicy już od stycznia zaczną dostawać do pensji w ratach świadczenie, na które musieliby czekać jeszcze kilka lat, a dla firmy oznacza to rozłożenie istotnych kosztów wynagradzania na dłuższy okres - wyjaśnia Małgorzata  Czachor, dyrektor HR w grupie Fortum.

Ujednolicone zasady nie będą obowiązywały w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej  w Zabrzu i Bytomiu. Te dwa zakłady fińska grupa Fortum kupiła od Skarbu Państwa rok temu.

- Nasze śląskie spółki, które stosunkowo niedawno dołączyły do Fortum, nie zostały objęte tym procesem z uwagi na trwające w nich procesy reorganizacji. Planujemy natomiast rozmowy ze związkami zawodowymi w tym temacie, chcemy rozpocząć je w 2012 r. - dodaje Małgorzata Czachor.

Fortum jest m.in. właścicielem  elektrociepłowni w Częstochowie,  Bytomiu, Zabrzu i Toruniu oraz dostarcza ciepło we Wrocławiu i Płocku.