To wspólne przedsięwzięcie KWB Konin i spółki Global Wind Energy Poland, zaangażowanej w rozwój "zielonej" energii.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął właśnie wniosek o udzielenie zgody na zrealizowanie wspólnego przedsięwzięcia. Według wstępnych szacunków, cały projekt może pochłonąć około 200 mln euro (około 848,2 mln zł). Inwestor wykonał już badania środowiskowe oraz kilkuletnie pomiary wiatru i jeszcze w tym roku planuje przeprowadzić badania geologiczne.

– Spodziewamy sie otrzymać pozwolenie na budowę dla pierwszego projektu farmy wiatrowej już w 2013 r. Wtedy też mogą rozpocząć się prace budowlane – zapowiada Roman Karbowy, menedżer inwestycji.

Podobny projekt chce też zrealizować gdański koncern energetyczny Energa wspólnie z Ko­pal­nią Węgla Brunatnego Ada­mów. Firmy mają już zgodę UOKiK na utworzenie spółki, która zajmie się budową elektrowni wiatrowej w gminie Przykona  (woj. wiel­ko­pol­skie) ­. Wstępne założenia mówiły o przeznaczeniu pod inwestycję ponad 300 ha terenów po eksploatacji złóż, a moc elektrowni wiatrowej miała sięgać 80 MW. Jak przekonuje Energa, projekt jest kontynuowany, ale jest za wcześnie żeby mówić o szczegółach.