Skarb Państwa rozpoczyna działania związane z publiczną sprzedażą całego posiadanego pakietu akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz z wprowadzaniem ich do obrotu na warszawskiej giełdzie. W komunikacie prasowym podano, że do zakończenia oferty może dojść w czwartym kwartale ale będzie to uzależnione od warunków rynkowych.

Szczegóły publicznej oferty na razie nie są znane. Wiadomo jedynie, że globalnymi koordynatorami oferty i prowadzącymi książkę popytu są Credit Suisse, ING, JP Morgan i UniCredit. Z kolei Espirito Santo Investment Bank, Ipopema i Trigon będą jednie prowadzić księgę popytu, a DM PKO BP występuje jako agent emisji i prowadzący księgę popytu.

ZE PAK jest piątym co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku jego udział w rynku wynosił około 6,9 proc. Grupa w tym czasie zanotowała 2,69 mld zł przychodów i 0,77 mld zł zysku EBITDA. Taki wynik udało się osiągnąć m.in. dzięki wyprodukowaniu 10,1 TWh energii elektrycznej i około 2,1 tys. TJ ciepła. W lipcu ZE PAK przejął kopalnie węgla brunatnego w Koninie oraz Adamowie, które w pełni zaspokajają potrzeby grupy na ten surowiec. Za 85-proc. pakiety akcji w każdej z nich zapłacił łącznie 175,5 mln zł. Zobowiązał się też do inwestycji rzędu 250 mln zł. Ma je przeprowadzić do końca 2016 r.