Wyniki Łukoil lepsze niż prognozy

Zysk netto koncernu zwiększył się w trzecim kwartale o 56 proc. rok do roku i aż o 245 proc. w stosunku do drugiego kwartału. To dużo lepiej od prognoz

Publikacja: 27.11.2012 16:41

Wyniki Łukoil lepsze niż prognozy

Foto: Lukoil

Opublikowane wyniki są dużym zaskoczeniem dla analityków, który zapytani przez agencję Reuters, prognozowali zysk netto na poziomie 2,92 mld dol. "Wzrost zysku w trzecim kwartale służy zmniejszeniu nakładów i wzrostowi efektywności koncernu" - pisze Łukoil w komunikacie.

Przychody zwiększyły się z 34,56 mld dol. do 35,5 mld dol. (prognoza zakładała 33,43 mld dol.). EBITA sięgnął 5,44 mld dol. (z 4,63  mld dol. rok temu). Tu prognoza też była o 0,5 mld dol. niższa

Za trzy kwartały koncern Wagita Alekpierowa zarobił na czysto 8,32 mld dol. i jest to o 7,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 4,1 proc. do 103,2 mld dol., a dług zmniejszył się o 36 proc. Wydobycie wyniosło 593,9 mln baryłek (ok. 85 mln ton) i było minimalnie (+0,3 proc.) wyższe od ubiegłorocznego.

Natomiast wydobycie gazu zwiększyło się o prawie 11 proc., do 14,8 mld m

3

. "Wzrost ten to zasługa wydobycia z nowych złóż w Kazachstanie, rozpoczętego w końcu 2011 r." - tłumaczy Łukoil.

Koncern zwiększył też o ponad 16 proc. wielkość przerobu ropy w swoich rafineriach za granicą. To z kolei efekt wzrostu udziałów z 60 proc. do 80 proc. w holenderskim kompleksie rafinerii ISAB Zeeland.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie