Radio Zet ujawniło notatkę, z której wynika, że wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński już co najmniej 3 kwietnia wiedział o planowanym podpisaniu pomiędzy EuRoPol Gazem z Gazpromem memorandum w sprawie budowy gazociągu Jamał II. Mirosław Dobrut, prezes EuRoPol Gazu informuje w notatce Grażynę Piotrowską-Oliwę, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o odbytym w godzinach porannych spotkaniu z wicepremierem. Pisze: „poinformowałem Pana Premiera o propozycji Gazpromu odnośnie tzw. Jamał – Europa – 2, a także o zamiarze podpisania w Sankt Petersburgu Memorandum o wzajemnym zrozumieniu, dotyczącego oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji gazociągu z Białorusi, przez Polskę w kierunku Słowacji". Dalej Dobrut dodaje, że memorandum zostało podpisane przed planowanym spotkaniem pomiędzy Piechocińskim a prezesem Gazpromu, Aleksiejem Millerem w czasie szczytu państw bałtyckich w Sankt Petersburgu. Pismo prezesa EuRoPol Gazu jest datowane na 5 kwietnia (piątek).

Tymczasem Piechociński m.in. dziś w TVN 24 mówił: „zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum". Z kolei w PolsatNews, również dzisiaj stwierdził, że władze EuRoPol Gazu powinny odpowiedzieć na pytanie, jakie i czyje pełnomocnictwa miały do podpisania memorandum oraz w jakim zakresie uzgodniły to ze swoim nadzorem właścicielskim.

- Jeśli podjęli to bez akceptacji, zgody nadzoru właścicielskiego, to powinni zapłacić choćby za to, że dali się wmanewrować w dwuznaczną sytuację - zauważył Piechociński.

Gazociąg Jamał II: Tylko Rosjanie się cieszą