Dane opublikował dziś Ukrtransgaz. Spadł nie tylko ukraiński import ale i rosyjski tranzyt gazu przez teren Ukrainy do Europy. Tutaj spadek wyniósł 11 proc..

- Pomimo spadku importu, wszystkie zamówienia tranzytowe wykonujemy w całości i na czas - zapewnił Sierhei Winokurow prezes Ukrtransgazu. W czerwcu tranzyt do Europy Zachodniej wyniósł 7,1 mld m3 czyli o 25 proc. więcej aniżeli rok temu.

Ukraina do 2008 r była największym odbiorcą rosyjskiego gazu na świecie; kupowała rocznie ponad 56 mld m3. W ubiegłym roku zakupiła 33 mld m3 ,a w tym planuje jeszcze zmniejszyć do 27 mld m3. W 2014 r Kijów chce kupić w Gazpromie jedynie 18 mld m3.

Powodem jest cena rosyjskiego paliwa - w tej połowie roku to śr. 426 dol.; w ubiegłym cena rosła od 416 dol. do 430 dol. na koniec roku. Ukraińcy już importują gaz od niemieckiego RWE. Premier Azarow dziś zaproponował władzom koncernu Shell, z którymi spotkał się po południu, udziały w wydobyciu gazu ziemnego i łupkowego ze złóż ukraińskich.

- Stawiamy obecnie specjalne stacje do pompowania gazu, które pozwolą o 25-30 proc. zwiększyć poziom wydobycia krajowego. Dlatego chcemy zaproponować koncernowi Shell nie tylko inwestowanie w nasze złoża łupkowe, ale także w tradycyjne złoża gazu ziemnego - cytuje Azarowa agencja Unian.