700 mln zł na modernizację bloków w elektrowni Turów

Ponad 700 mln zł będzie kosztowała kompleksowa modernizacja bloków energetycznych w Elektrowni Turów.

Publikacja: 14.03.2016 18:45

700 mln zł na modernizację bloków w elektrowni Turów

Foto: Bloomberg

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka GK PGE, podpisała przedostatni kontrakt w ramach tej modernizacji - poinformowała w poniedziałek PGE.

Modernizację elektrofiltrów za 72,7 mln zł wykona firma Balcke-Dürr Polska. Łączna wartość wszystkich zaplanowanych prac wynosi ponad 700 mln zł.

Modernizacja elektrofiltrów obejmie m.in. wymianę wyposażenia wewnętrznego elektrofiltrów, pełną modernizację układów wysokiego napięcia, instalacji elektrycznych wymianę układu pneumatycznego odprowadzenia popiołu lotnego. Dzięki temu bloki w Elektrowni Turów spełnią limity emisji wynikające z przyszłych konkluzji BAT. Chodzi o wytyczne dotyczące "najlepszych dostępnych technologii", które muszą być brane pod uwagę przy wydawaniu pozwoleń dla emisji dla sektora energetycznego. Konkluzje BAT to dokumenty przyjmowane w drodze decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z przepisami dotyczącymi emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Formułują one wnioski dotyczące najbardziej efektywnego i zaawansowanego poziomu rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności energetycznej lub przemysłowej – w tym opis i informacje służące ocenie ich przydatności.

Jak powiedział cytowany w poniedziałkowym komunikacie prezes PGE Marek Woszczyk, modernizacja bloków w Elektrowni Turów jest kolejnym projektem w GK PGE, mającym na celu przedłużenie żywotności bloków energetycznych o kolejne 150 tys. godzin, a więc o ok. 20 lat, przy spełnieniu restrykcyjnych wymogów środowiskowych.

Jak wynika z komunikatu, dzięki modernizacji trzech bloków energetycznych całkowita emisja pyłu w Elektrowni Turów zmniejszy się trzykrotnie, a tlenków azotu i dwutlenku siarki dwukrotnie. "Ostre przepisy unijne wypełnimy więc z nawiązką" – ocenił prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sławomir Zawada.

Umowa na modernizację elektrofiltrów jest piątym podpisanym kontraktem w ramach kompleksowej modernizacji trzech jednostek energetycznych w Elektrowni Turów. Zawarte już zostały umowy na kontrakty na modernizację turbin, kotłów, generatorów oraz układów elektrycznych. Cały projekt przewiduje także modernizację chłodni kominowych – rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na ten zakres prac planowane jest w III kw. br.

Kompleksowa modernizacja bloków 1-3 Elektrowni Turów ma na celu m.in. optymalne zagospodarowanie złóż węgla brunatnego, dostosowanie jednostek do przyszłych wymogów ochrony środowiska oraz zwiększenie ich żywotności o minimum 20 lat. Dodatkowo w ramach zadania zwiększona zostanie moc jednostek z 235 do 250 MWe oraz podniesiona ich sprawność i dyspozycyjność. Wartość zadań modernizacyjnych dla bloków 1-3 to ponad 700 mln zł netto.

PGE GiEK, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, modernizuje także bloki nr 4-6 w Elektrowni Turów, wyposażając je w instalacje odsiarczania spalin. Inwestycja warta jest ponad 500 mln zł, a projekt w niemal 50 proc. finansowany jest z preferencyjnych środków pomocowych. Trwająca od września 2013 r. budowa wchodzi obecnie w finalną fazę.

W Elektrowni Turów trwa również budowa zasilanego węglem brunatnym bloku o mocy brutto 496 MW – jednego z flagowych projektów Grupy PGE w obszarze wytwarzania.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka GK PGE, podpisała przedostatni kontrakt w ramach tej modernizacji - poinformowała w poniedziałek PGE.

Modernizację elektrofiltrów za 72,7 mln zł wykona firma Balcke-Dürr Polska. Łączna wartość wszystkich zaplanowanych prac wynosi ponad 700 mln zł.

Pozostało 91% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie