Energetyka: Strategiczne decyzje w tym roku

Bloomberg

Do 2030 r. udział węgla w wytwarzaniu energii w Polsce spadnie do 60 proc. Dwie dekady później będzie to już 50 proc.

– Resztę musi wypełnić energetyka jądrowa i odnawialna – zapewniał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas kongresu branży energetycznej i ciepłowniczej Powerpol2018. Tu jednak nadal nie ma konkretów i nie wiadomo, kiedy się pojawią.

Padły za to kolejne daty dotyczące decyzji cząstkowych. Tej w sprawie atomu można się będzie spodziewać dopiero za kilka miesięcy, a nie w styczniu – jak ostatnio zapewniał resort energii. – W najbliższym czasie padnie odpowiedź na pytanie czy rozpoczniemy budowę bloków jądrowych, co uważam za absolutnie konieczne, czy też nie. Decyzja rządu powinna zapaść w pierwszej połowie roku – precyzował Tchórzewski.

Z jego słów wynika, że nadal trwają prace nad modelem finansowania inwestycji. Prawdopodobnie jest on uzgadniany ze spółkami, które mają wziąć na siebie ciężar realizacji tego projektu. Nie jest łatwo spiąć system finansowy wart dziesiątki miliardów złotych – dodał minister.

Podkreślił jednak że nie zakłada scenariusza alternatywnego do tego z energią jądrową w naszym miksie.

Wśród ważnych wydarzeń na ten rok minister wymienił także notyfikację systemu wsparcia dla wytwórców. Zdaniem Tchórzewskiego notyfikacja polskiego rynku mocy w Komisji Europejskiej powinna pomyślnie zakończyć się w I kwartale.

Spółki już mówią o przygotowaniach do pierwszych aukcji, zaplanowanych w końcówce tego roku. Tauron planuje przygotować do nich bloki przeznaczone do modernizacji, ale też zawieszoną inwestycję w blok parowo-gazowy w Łagiszy (moc ok. 413 MW).

Z kolei Tchórzewski pytany o Ostrołękę – zapowiadaną jako ostatni węglowy projekt w Polsce –stwierdził, że był on ujęty w założeniach do ustawy o rynku mocy. – Dziś trwa przetarg na głównego wykonawcę. Oferty sprawdzane są pod kątem zgodności z warunkami zamówienia. Trudno przesądzać, ale moim zdaniem przetarg powinien zostać rozstrzygnięty – mówił minister pytany o ocenę zaskakująco wysokich ofert złożonych przez zainteresowanych budową. – Cena jest wyznacznikiem oczekiwań inwestora (spółka celowa, w której po 50 proc. mają Energa i Enea – red.) – zauważył Antoni Józwowicz, prezes Polimex-Mostostal, którego oferta warta ok. 9 mld zł dwukrotnie przekroczyła zakładany budżet. Jest przekonany o wygranej. Po rozstrzygnięciu przetargu zakłada też ograniczenie części oczekiwań inwestora, co mogłoby skutkować obniżeniem ceny.

Po walce o rynek mocy w 2017 r. w tym roku energetyka liczy na przyspieszenie prac nad ustawą przedłużającą poza 2018 r. wsparcie dla źródeł wytwarzających jednocześnie prąd i ciepło w procesie tzw. kogeneracji. ME zapewnia, że taka ustawa w I kwartale trafi do Sejmu. li że w i kwartale powinna ona trafić do sejmu. Dzięki temu możliwe będzie odtworzenie rozproszonych mocy i lepsze wykorzystanie surowców, w tym węgla. Z kolei dywersyfikacja źródeł dostaw gazu umożliwi na powszechniejszy udział błękitnego paliwa w ciepłownictwie. – Najbliższe miesiące to czas, kiedy postawimy pociąg z napisem Balic Pipe (rurociąg ze złóż norweskich przez Danię – red.) na właściwe tory. To strategiczna inwestycja, od której zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju i dywersyfikacja – stwierdził Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

– Mając większy dostęp do gazu będziemy mogli już w 2018 r. planować modernizację naszych mniejszych źródeł kogeneracyjnych w Pile, Obornikach czy Białymstoku – zauważył Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Mogą Ci się również spodobać

Rząd uatrakcyjni nocną taryfę na prąd

Ministerstwo Energii nie wyklucza od przyszłego roku korekty w formule tzw. taryfy antysmogowej. Obiecuje ...

Ropa z łupków ma przyszłość

Tak uważa prezes największego koncernu naftowego świata – rosyjskiego Rosneft. Igor Sieczin wystąpił podczas ...

Jeden prąd nad Bałtykiem

Komisja Europejska przyznała 323 mln euro na pierwszy etap synchronizacji sieci energetycznych Litwy, Łotwy ...

#RZECZoBIZNESIE: Michał Ćwil: Rząd nie chce rozwoju OZE

Dzisiaj dopłacamy do źródeł konwencjonalnych więcej niż do źródeł zielonych – mówi Michał Ćwil, ...

Lotos podpisał umowę z Linde

Gdański koncern sukcesywnie wdraża kolejne etapy inwestycji, dzięki której poprawi efektywność przerobu ropy naftowej. ...

Państwowe spółki bez własnych złóż

Rafinerie pozbawione wydobycia będą podatne na wahania cen ropy. Odczują to w wynikach – ...