Rząd pracuje nad obniżeniem rachunków za prąd

Adobe Stock

Ministerstwo klimatu i Środowiska pracuje nad ustawą, która ma umożliwić sprzedawcom energii oferowanie specjalnej, niższej taryfy na sprzedaż prądu dla najuboższych odbiorców. Projekt ustawy ma być gotowy w połowie 2021 r.

– Chcemy ograniczyć skalę ubóstwa energetycznego, dlatego pracujemy nad projektem ustawy, która ma zapewnić ochronę odbiorców najbardziej wrażliwych. Ważne jest to, byśmy mogli skierować środki publiczne dla tej grupy, która jest najbardziej narażona na podwyżki cen prądu. Projekt ustawy powinien być gotowy w połowie roku – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, w wywiadzie dla Radia Plus.

W praktyce najuboższe gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać ze specjalnej taryfy socjalnej, oferowanej przez spółki energetyczne i zatwierdzanej przez Urząd Regulacji Energetyki. W jaki sposób państwo zrekompensuje energetyce te niższe taryfy?

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, materiały prasowe

– Pracujemy nad tym, analizujemy jakie kwoty moglibyśmy na to przeznaczyć. To wymaga systemowych rozwiązań, bo nie chcemy wprowadzać mechanizmów, które będą działać tylko przez kilka miesięcy. Chcemy przede wszystkim istotnie ograniczyć ryzyko ubóstwa energetycznego i promować tych odbiorców, którzy będą dążyli do oszczędności energii – podkreślił Kurtyka.

Szacuje się, że ubóstwem energetycznym dotkniętych jest w Polsce około 6 proc. gospodarstw domowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen otrzyma rekompensatę za brudną ropę

Odbiorcy surowca płynącego rurociągiem „Przyjaźń”, w tym PKN Orlen, mają otrzymać rekompensaty za dostawy ...

USA broni Europy, z korzyścią dla siebie

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Amerykanie chcą, by rosyjskie ...

PKN Orlen nie zachwycił

W trzecim kwartale płocki koncern zanotował słabsze wyniki finansowe od oczekiwanych przez większość analityków, ...

Czarne złoto może potanieć. Cena ropy zależy od G20

Czarne złoto może potanieć do 30 dolarów za baryłkę, jeżeli liderzy USA i Chin ...

Rynek węgla: Dobra koniunktura? To cisza przed burzą

– Obecna dobra sytuacja na rynku węgla to cisza przed burzą. Jeśli nie będziemy ...

Podziel się energią z sąsiadem

Transformacja energetyczna wymaga zaangażowania w nią społeczeństwa – mówi Joanna Furmaga, prezes Związku Stowarzyszeń ...