Od kiedy działa Narodowe Centrum Analiz Energetycznych (NCAE)?
Podstawą działalności naszego Centrum była nowelizacja ustawy prawo energetyczne w marcu 2022 r. Ośrodek jest ulokowany przy Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE), ale w zespole są też także eksperci innych operatorów systemów przesyłowych: gazowego (Gaz-System) i naftowego (PERN). Działamy z pomocą doraźnych zespołów roboczych, zajmujących się konkretnymi problemami i analizami. Bazujemy na zasobach i kompetencjach trzech operatorów, ale korzystamy także z wiedzy i umiejętności innych instytucji. Współpracujemy bezpośrednio z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku czy PSE Innowacje, czyli spółką córką PSE, która zajmuje się m.in. tworzeniem rozwiązań informatycznych.
A możemy powiedzieć o liczebności zespołu?
Oprócz stałego zespołu mamy także kilkudziesięciu współpracowników. W zależności od tematu włączamy ekspertów z danej dziedziny i korzystamy z ich danych czy wiedzy. Staramy się stworzyć wokół NCAE ekosystem z wiodącą rolą instytucji naukowych oraz akademickich.
Jakimi tematami zajmuje się NCAE?
Naszym zadaniem jest wsparcie administracji centralnej oraz prezesa URE w pracy analitycznej na rzecz szeroko rozumianej transformacji energetycznej. Od 2022 r. stworzyliśmy łącznie kilkadziesiąt raportów i analiz na bardzo różne tematy.
Staramy się np. przewidzieć pracę magazynów energii, które mogłyby teoretycznie pomóc w stabilizacji dostaw mocy. Przykładowo: okazuje się, że magazyny nie są w stanie w prosty sposób pokryć luki mocowej. Pracują bowiem zbyt krótko, a poziom ich zapełnienia zależy od dostępności energii ze źródeł odnawialnych. Są więc poniekąd zależne od zależnych od pogody źródeł OZE. Inny przykład to praca morskich farm wiatrowych. Nasz system energetyczny nigdy wcześniej nie współpracował z takim źródłem energii w takiej skali. Jako NCAE staramy się przewidzieć, w jaki sposób wpłyną one np. na rynek energii oraz ceny.
Chcemy być też hubem dokładnych i zweryfikowanych danych, które będą mogły być wykorzystywane do kolejnych analiz. Uczestniczymy także w pracach nad tworzeniem modeli cenowych dla poszczególnych technologii, m.in. dla elektrowni jądrowej. Bardzo duży nacisk kładziemy także na rozwój społeczności energetycznych, które w przyszłości w dużym stopniu będą oddziaływały na rynek energii. To naturalnie tylko parę przykładów i wycinek naszych prac.