Ponad 16 mld euro, czyli 70 mld zł na pożyczki na preferencyjnych zasadach z KPO ma znaleźć się w Funduszu Wsparcia Energetyki – poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Pożyczek będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak zaznaczyła szefowa MKiŚ, 70 mld zł z Funduszu to największa pula pieniędzy rozdzielana jednorazowo w historii obecności Polski w UE. Umowę w tej sprawie podpisało MKiŚ i BGK.
Czytaj więcej
Europa może stać się bardziej konkurencyjna, gdy wykorzysta potencjał innowacyjny firm farmaceutycznych. Polska prezydencja może posłużyć do przedstawienia potrzeb i blokad, ale także stworzenia optymalnych rozwiązań.
- Wspierane w ramach instrumentu inwestycje mają na celu m.in. zmniejszenie zależności Polski od importowanych paliw kopalnych, poprawę bezpieczeństwa dostaw energii do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także przyśpieszenie transformacji energetycznej kraju, co będzie miało również pozytywny wpływ na środowisko naturalne, w którym żyjemy – mówi Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Na co zostaną przeznaczone środki Krajowego Planu Odbudowy (KPO)?
Z Funduszu wspierane mają być m.in.: budowa i modernizacja sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych, ale wyłącznie dla gazów zdekarbonizowanych, budowa źródeł odnawialnych wraz z instalacjami do produkcji odnawialnego wodoru i magazynami energii w sektorze elektroenergetyki i ciepłownictwa, budowy magazynów energii elektrycznej.
Kolejne cele to inwestycje w poprawę efektywność energetycznej przedsiębiorstw, w ograniczenie emisji i w budowę infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw drugiej generacji i odnawialnego wodoru na cele transportowe.