Pierwszy konkurs na prezesa rozstrzygnięty. Enea ma nowe kierownictwo

Rada nadzorcza Enei powołała Grzegorza Kinelskiego na stanowisko prezesa spółki z dniem 1 marca. W piątek 23 marca zakończyły się przesłuchania kandydatów na prezesów i wiceprezesów tej spółki. To pierwszy z rozstrzygniętych dotychczas konkursów na prezesów spółek.

Publikacja: 23.02.2024 17:53

Pierwszy konkurs na prezesa rozstrzygnięty. Enea ma nowe kierownictwo

Foto: materiały prasowe

Grzegorz Kinelski był wymieniany w gronie „faworytów” do objęcia tej posady jeszcze na początku tego roku. Zastąpi on Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku lutego.

Kim jest nowy prezes Enei? 

Nowy prezes Enei pracuje w sektorze energetycznym od prawie 25 lat. W marcu 2020 r. trafił do zarządu spółki ciepłowniczej Veolia Energy Contracting Poland, firmy z francuskim rodowodem. W przeszłości był członkiem zarządu spółek w Grupie Tauron, Vattenfall, Enea, a także prezesem PKP Energetyka. - Posiada wykształcenie w zakresie elektroenergetyki i ekonomii: inżynier-elektryk, magister zarządzania przedsiębiorstwem, doktor nauk ekonomicznych i absolwent MBA Dominican University of Chicago - czytamy na stronie firmy Veolia, dotychczasowego pracodawcy Kinelskiego.

Desantu z Veolii ciąg dalszy

Jak się okazuje to nie koniec transferów z Veolii. Jak czytamy dalej w raporcie spółki, Bartosz Krysta został powołany na stanowisko członka zarządu Enei ds. handlowych, Marek Lelątko na członka zarządu ds. finansowych (obaj z dniem 1 marca), a Dalida Gepfert na stanowisko członka zarządu ds. korporacyjnych (z dniem 1 maja).

Marek Lelątko pracował m.in. w takich firmach jak Vattenfall, Tauron Dystrybucja, Enea Operator oraz PKP Energetyka. 

Z kolei Bartosz Krysta karierę zawodową rozpoczął w 1997 r. w Górnośląskich Zakładach Energetycznych.  Pracował w działach handlu i sprzedaży w takich spółkach energetycznych, jak Vattenfall Sales Poland (2005-2012), Tauron Polska Energia (2012-2014), Enea Trading (2014-2016, członek zarządu, a następnie prezes) oraz Zarmen Energia (2017-2018, pełnił tam funkcję prezesa). Od 2022 r. był członkiem zarządu, dyrektorem ds. handlu w tej samej firmie co Kinelski, Veolia Energy Contracting Poland.

Podobnie jak Kinelski i Krysta także Dalida Gepfert trafia do Enei z Veolii. Doświadczenie zdobywała m.in. w Grupie Vattenfall, PZU, Enei. Od lutego 2016 r.  zajmowała się obszarem finansów w Veolii Energii Poznań, a w styczniu 2019 r. została prezesem tej spółki i była odpowiedzialna za nadzorowanie projektów strategicznych i zarządzanie zmianą.

Dodatkowo rada nadzorcza Enei delegowała od 1 marca Monikę Starecką do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Enei ds. korporacyjnych, nie dłużej niż do 30 kwietnia 2024 r.

Czytaj więcej

Kolejny prezes traci stanowisko. Węglowy gigant za chwilę będzie szukać następcy

Ponadto rada nadzorcza Enei odwołała Marcina Pawlickiego z funkcji członka zarządu ds. operacyjnych i Lecha Żaka z funkcji członka zarządu ds. strategii i rozwoju. Przyczyny odwołania nie zostały podane.

Kolejni prezesi możliwi już w kolejnym tygodniu

Z kolei w poniedziałek, 26 lutego, mija termin na składanie podań do największej spółki elektroenergetycznej w kraju, a więc do Polskiej Grupy Energetycznej. Rada nadzorcza firmy przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami od 28 lutego 2024 r. do 1 marca 2024 r. Faworytem do objęcia fotela prezesa jest Robert Soszyński, były prezes PERN. Tutaj także – podobnie jak w przypadku Enei –  efekty przesłuchań i konkursu możemy poznać zaraz po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, a więc w piątek 1 marca. Wówczas możemy poznać także nazwiska wiceprezesów ds. regulacji, ds. wsparcia i rozwoju.

W poniedziałek 26 lutego dobiega także termin składania ofert na stanowisko prezesa Tauronu oraz jego trzech zastępców – ds. finansów, handlu oraz ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. Faworytami do objęcia fotela prezesa, wymieniani są: Grzegorz Lot (wiceprezes Polenergii Sprzedaż) i Piotr Kołodziej (lub ktoś z jego najbliższego otoczenia), były wiceprezes Tauronu. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się od 29 lutego 2024 r. do 4 marca 2024 r.

W przypadku Orlenu zainteresowani kandydaci swoje zgłoszenia mogą składać do 1 marca, a rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi osobami zaplanowano w terminie 11–15 marca. Faworytem jest Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Veoli.

Mimo rozpisanych konkursów, każdy z kandydatów musiał także uzyskać rekomendację z najbliższego otoczenia premiera Donalda Tuska. 

Grzegorz Kinelski był wymieniany w gronie „faworytów” do objęcia tej posady jeszcze na początku tego roku. Zastąpi on Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku lutego.

Kim jest nowy prezes Enei? 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka Zawodowa
Jest podpis pod projektem. Rząd spieszy się z mrożeniem cen prądu
energetyka
Były prezes Orlenu Daniel Obajtek: Wytrzymałem w tym piekle 6 lat
Energetyka Zawodowa
W Płocku wykluły się cztery sokoły wędrowne. Orlen ogłosił konkurs na imiona
Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Energetyka Zawodowa
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO