Często najbardziej dotknięte skutkami globalnego ocieplenia kraje rozwijające się w kwestiach inwestycji klimatycznych same pozostają daleko w tyle. Przyczyną jest to, że podwyższone ryzyko projektów w takich krajach jak Indie, Nigeria, Kenia, czy Pakistan pogarsza warunki, na których prowadzące je firmy z branży produkcji energii odnawialnej i jej pokrewnych pozyskują kapitał.
Czytaj więcej
W kwestiach klimatycznych bilans otwarcia 2024 r. nie jest pocieszający. Przedstawiamy przegląd analiz i wiadomości ważnych dla każdego inwestora.
Będzie wsparcie inwestycji w energię odnawialną w biednych krajach
Pomóc w rozwiązaniu problemu ma powstała w ubiegłym tygodniu brytyjska firma Green Guarantee Company (GGC). Podmiot, za którym stoją m.in. rządy Wielkiej Brytanii, Norwegii, USA, Nigerii oraz powstały przy ONZ Zielony Fundusz Klimatyczny, na starcie na swój cel pozyskał 100 mln dol. Jak w rozmowie z agencją Bloomberg tłumaczy współzałożyciel GGC Lasitha Perera, niskie oceny wiarygodności większości rządów ubogich krajów sprawiają, że na wysokie ratingi liczyć nie mogą nawet bardzo dobre działające tam firmy.
Udzielane przez brytyjską firmę gwarancje pozwolą im jednak na uzyskiwanie od prywatnych inwestorów tańszego i bardziej długoterminowego finansowania. GGC nie tylko zapewni gwarancje spłaty nowo zaciąganych zobowiązań, ale i pomoże firmom z branży inwestycji klimatycznych w poprawie ratingów, pozwalając na wydłużenie okresów spłaty i obniżenie oprocentowania. Firma działa na tyle krótko, że nie zdążyła zawrzeć jeszcze żadnej transakcji, jednak w rozmowie z Bloombergiem Perera zapewnia, że lista tych czekających na realizację jest bardzo długa.
Czytaj więcej
ONZ-owska Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wzywa do zmniejszenia ilości stosowanych nawozów i ograniczenia spożycia mięsa.