Już ubiegły rok był rekordowo gorący, a zdaniem brytyjskiego biura meteorologicznego w tym średnie temperatury wzrosną do 1,58 stopnia powyżej wartości z ery przedprzemysłowej, czemu sprzyjało będzie utrzymujące się zjawisko El Niño. Efektem będzie nasilenie skrajnych zjawisk pogodowych. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na forum w Davos, to właśnie one będą najistotniejszym czynnikiem ryzyka w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
To nakazywałoby rządom uczynić z zielonej rewolucji priorytet, jednak piachem w jej trybach jest szereg czynników – od wysokich stóp procentowych po zagrożenia polityczne. Zdaniem ośrodka BloombergNEF rozwój energetyki odnawialnej wspierać będą najniższe w historii koszty produkcji paneli PV. Moce wiatrowe zwiększać się będą wolniej od solarnych.
Czytaj więcej
W tym tygodniu kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska zbiera się, by określić harmonogram prac nad nową aktualizacją PEP2040 i rozdzielić zadania - poinformowała na konferencji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Jak ostrzega agencja IEA, energetyka odnawialna jest na powolnej na tle ambicji rządów ścieżce wzrostu. Co gorsza, jak wynikało z badania opublikowanego jeszcze przed szczytem klimatycznym w Dubaju, wysiłki zmierzające do osiągnięcia do 2050 r. przez świat neutralności klimatycznej zawodzą praktycznie na całej linii.
Spośród przeanalizowanych przez Bezos Earth Fund oraz inne organizacje NGO 42 miar na pożądanej ścieżce utrzymuje się tylko sprzedaż aut elektrycznych. W latach 2018–2022 ich udział w sprzedaży samochodów ogółem wzrósł z 2,5 do 10 proc., co przekłada się na dynamikę sięgającą 65 proc. rocznie (teraz jednak perspektywy się pogarszają).