Orlen ma nowy tymczasowy zarząd, stały zostanie wyłoniony w konkursie

Na czele spółki stanął Witold Literacki, który już wcześniej przez kilkanaście lat w niej pracował. Wraz z czterema członkami zarządu zapewne będzie tylko administrował i przeglądał „dokonania” poprzedników.

Publikacja: 08.02.2024 03:00

Siedziba Orlen S.A. w Warszawie

Siedziba Orlen S.A. w Warszawie

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Minister aktywów państwowych powołał Witolda Literackiego do zarządu Orlenu. Następnie rada nadzorcza spółki powierzyła mu funkcję pełniącego obowiązki prezesa.

W zarządzie Orlenu znalazło się trzech członków nowej rady nadzorczej

Witold Literacki znany jest na rynku przede wszystkim jako ekspert w dziedzinie finansów i podatków. W Orlenie nie będzie nową osobą, gdyż w latach 2008–2020 był dyrektorem biura podatków.

Doświadczenie w branży paliwowo-energetycznej zdobywał też w ostatnich latach. Od 2022 r. do 2023 r. był dyrektorem finansowym w PERN, państwowej firmie zarządzającej m.in. sieciami rurociągów i pojemnościami magazynowanymi na ropę i paliwa płynne. W okresie pomiędzy pracą w Orlenie i PERN był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM. Wcześniej doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w RWS Stoen i Carrefour Polska.

Czytaj więcej

Kim jest tymczasowy prezes Orlenu? Witold Literacki na czele zarządu

W zarządzie Orlenu znalazło się też trzech członków nowej rady nadzorczej płockiej spółki. Zostali oni delegowani do czasowego wykonywania czynności zarządczych, nie dłużej niż trzy miesiące. Chodzi o Kazimierza Mordaszewskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego. Mordaszewski jest radcą prawnym i dyrektorem departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Sójka to adwokat i profesor nauk prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wreszcie Zieliński jest ekspertem sektora chemicznego. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. W ścisłym kierownictwie Orlenu z wcześniejszego składu ostał się jednie Józef Węgrecki. Członkiem zarządu spółki został w 2018 r. Jest absolwentem Wydział Maszyn Górniczo-Hutniczych AGH.

Zarząd Orlenu w obecnym składzie nie popracuje długo. Spółka podaje, że rada już uruchomiła postępowanie kwalifikacyjne dotyczące prezesa, wiceprezesów i członków zarządu. Szczegółowe warunki stawiane kandydatom mają być opublikowane 14 lutego. Na razie nie wiadomo, czy konkurs obejmie 11 stanowisk w zarządzie, czyli tyle, ile dotychczas było obsadzonych w tym gremium, ani kiedy może być znany jego kolejny, już stały skład. Orlen i MAP zapytaliśmy także o zadania, jakie ma realizować obecnie działające kierownictwo, ale na razie żadnych odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Specjaliści nie oczekują jednak od niego jakichś doniosłych decyzji.

Czytaj więcej

Jacek Sasin: Zgadzam się z Tuskiem. Nie wyobrażam sobie konkursu na prezesa Orlenu

Przegląd dokonań Daniela Obajtka

– Nowy tymczasowy zarząd Orlenu prawdopodobnie skupi się jedynie na administrowaniu spółką i grupą oraz na przeglądzie „dokonań” poprzedników. W szczególności w kręgu jego zainteresowania mogą być sprawy związane z fuzją koncernu z Lotosem i PGNiG – mówi Michał Kozak, analityk Trigon Dom Maklerski. Zauważa, że na ostatnim NWZ była możliwość pokazania, że Skarb Państwa pod obecnymi rządami będzie walczył o cofnięcie skutków tych połączeń. Tak się nie stało, co jednak w przyszłości nie wyklucza działań zmierzających do jakiejś formy modyfikacji elementów transakcji, po przeprowadzeniu audytu w grupie.

– Jeśli już miałoby do tego dojść, to bardziej prawdopodobne wydaje się przeprowadzanie odpowiednich działań w odniesieniu do przejęcia PGNiG niż Lotosu. W tym pierwszym przypadku byłoby znacznie mniej ewentualnych reperkusji – twierdzi Kozak.

Czytaj więcej

W Orlenie wymieniono już radę. Teraz czas na nowego prezesa

Jego zdaniem, gdyby doszło do jakiejś formy cofnięcia dotychczasowych fuzji, Orlen mógłby osiągać znacznie słabsze wyniki finansowe niż dotychczas, a w konsekwencji płacić mniejsze dywidendy od wcześniej deklarowanych. Ponadto rewizji wymagałyby bieżące i wieloletnie plany inwestycyjne.

– Obecny zarząd może też zapoczątkować proces odpolitycznienia firmy Polska Press poprzez jej sprzedaż innemu podmiotowi. Dodatkowo ryzykiem mogą być potencjalne kary ze strony Komisji Europejskiej za obniżanie cen paliw w okresie wyborczym, choć wydaje się, że rynek nie dyskontuje takiego scenariusza w cenie akcji spółki – uważa Kozak.

Minister aktywów państwowych powołał Witolda Literackiego do zarządu Orlenu. Następnie rada nadzorcza spółki powierzyła mu funkcję pełniącego obowiązki prezesa.

W zarządzie Orlenu znalazło się trzech członków nowej rady nadzorczej

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka Zawodowa
Różne strategie oczekiwania na wydzielenie węgla ze spółek
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Energetyka Zawodowa
Litwa pomoże odbudować energetykę Ukrainy po atakach Rosji
Energetyka Zawodowa
Amerykański stan znalazł sposób na ekologów. Blokowali wydobycie ropy
Energetyka Zawodowa
Polski węgiel spalany dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska się nie zgadza
Energetyka Zawodowa
Niespodziewane efekty reformy rynku energii