Orlen Lietuva - największy donator budżetu Litwy

Litewska spółka paliwowa Orlenu - właściciel rafinerii w Możejkach, była w 2023 r największym płatnikiem podatków na Litwie. Zapłaciła do litewskiego budżetu 527,9 mln euro. To blisko tyle, ile razem wpłaciły do kasy państwa firmy z pozycji dwa i trzy.

Publikacja: 04.02.2024 14:27

Rafineria Orlen Lietuva w Możejkach

Rafineria Orlen Lietuva w Możejkach

Foto: materiały prasowe

Według litewskiej gazety ekonomicznej „Verslo žinios”, producent i sprzedawca produktów naftowych Orlen Lietuva, który zajął pierwsze miejsce na liście największych w 2023 r płatników podatków (527,9 mln euro) wyprzedził inną firmę z paliwowego sektora. To litewski trader surowcami energetycznymi - Okseta. W zeszłym roku firma ta zapłaciła podatki w wysokości 302,2 mln euro czyli o 227 mln euro mniej niż spółka Orlenu.

Czytaj więcej

Kolejny etap sztandarowej inwestycji Orlenu na Litwie

Orlen przegonił Ignitis

Trzecim co do wielkości podatnikiem na Litwie w 2023 r. był dostawca energii elektrycznej i gazu ziemnego Ignitis (należy do państwowej Ignitis grupė), która w zeszłym roku wniosła do budżetu państwa 285 mln euro.

Państwowa Inspekcja Skarbowa Litwy poinformowała też, że w ubiegłym roku przy obliczaniu podatków zapłaconych bez akcyzy i VAT pierwsze miejsce zajęła państwowa spółka Lasy Państwowe (Valstybinių miškų urėdija), która wniosła do budżetu 73,1 mln euro. budżet.

Na drugim miejscu znajduje się firma biotechnologiczna Thermo Fisher Scientific Baltics (68,9 mln euro) a SEB Bank jest na trzecim miejscu (57,3 mln euro).

Ogółem w 2023 roku osoby prawne wpłaciły do ​​litewskiego budżetu 15,3 mld euro podatków, czyli o 0,9 mld euro więcej niż w 2022 roku.

Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu