Akcje Będzina mocno w górę. KNF nie planuje zawieszenia obrotu

Spółka jest liderem wzrostów podczas środowej sesji na GPW. Tymczasem nadal nie milkną echa dotyczące podejrzeń o manipulację kursem. Komisja Nadzoru Finansowego deklaruje, że bada sprawę.

Publikacja: 28.06.2023 12:35

Akcje Będzina mocno w górę. KNF nie planuje zawieszenia obrotu

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Kurs Elektrociepłowni Będzin podczas środowej sesji około godz. 12 zyskuje prawie 20 proc. do 83 zł. Od rana właściciela zmieniły już walory o wartości niemal 2 mln zł. Od kilku dni o spółce jest głośno w związku z podejrzeniami o manipulację kursem, który od początku czerwca bardzo mocno poszedł w górę.

21 czerwca zarząd przekazał w raporcie giełdowym, że podpisał tego dnia umowę z Orlen Synthos Green Energy o zachowaniu poufności na temat możliwości współpracy w zakresie ewentualnej realizacji inwestycji w reaktor jądrowy. Potem jednak pojawiło się oświadczenie Orlenu, że nie planuje współpracy z EC Będzin, a umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę tej spółki w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji. W sprawę włączył się nawet premier Mateusz Morawiecki, który zaapelował do KNF o zbadanie sprawy.

Czytaj więcej

Władze EC Będzin składają wniosek do prokuratury, a KNF wizytuje spółkę

Od kilku miesięcy swoje udziały w EC Będzin zwiększa największy akcjonariusz, Grupa Altum. Również wczoraj na rynek trafił kolejny komunikat w tej sprawie. Grupa Altum kupiła podczas sesji 26 czerwca w sumie 5,8 tys. akcji po średniej cenie wynoszącej 46,68 zł. Obecnie kurs jest o 78 proc. wyżej.

KNF nie zamierza zawieszać obrotu akcjami. Na Twitterze rzecznik KNF, Jacek Barszczewski informuje, że Urząd Komisji od pewnego czasu bada bardzo szeroko i szczegółowo kwestię ostatnich zachowań kursu spółki.

„Sprawa jest rozwojowa i wielowątkowa. UKNF ma już jednak pierwsze ustalenia, którymi podzieli się niebawem z rynkiem. Brak zawieszenia obrotu akcjami spółki jest uzasadnioną i świadomą decyzją KNF, której przesłanki zostaną zaprezentowane publicznie” – czytamy na Twitterze.

Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu