Obajtek: Nie będę hipokrytą. Nie da się Orlenu odciąć od polityki

– Nie da się Orlenu odciąć od polityki, zwłaszcza że to politycy tworzą programy gospodarcze, a działania naszej spółki, żeby były skuteczne, muszą być spójne z wizją na gospodarkę – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z Onetem.

Publikacja: 22.03.2023 10:54

Obajtek: Nie będę hipokrytą. Nie da się Orlenu odciąć od polityki

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

ala

W wywiadzie dla Onetu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał, że nie wstydzi się faktu, iż jest menedżerem z nadania PiS, a kontrolowany przez niego koncern jest ściśle związany z polityką.

– Niczego nie udaję. Nie będę hipokrytą, jak wielu moich poprzedników na tym stanowisku, którzy próbowali przekonywać, że są fachowcami bezpartyjnymi. To jest duża spółka mocno uzależniona od kwestii regulacyjnych, które są w gestii państwa – zaznaczył i dodał: – Tak, jestem członkiem PiS. Mam prawo być w tym obozie.

Czytaj więcej

Obajtek: Nazwa PKN Orlen nie przystaje do rzeczywistości. Zmiana jeszcze w tym roku

Szef Orlenu podkreślił jednak, że chce zostać w biznesie i nie ma aspiracji politycznych, nie zamierza też startować jesienią w wyborach z listy PiS.

Obajtek twierdził również, że jest przekonany co do słuszności fuzji Orlenu z Lotosem, ale nie miał nic wspólnego z dymisją ministra Piotra Naimskiego, który nie podzielał jego zdania. – Nie uczestniczę w warszawskim życiu salonowym, zajmuję się pracą i gierki mnie nie interesują. Oczywiście, że zależało mi na fuzji, a zanim do niej doszło, było wiele przeszkód. Wiele osób w zarządach spółek próbowało to blokować. I w takich przypadkach, przyznaję, byłem bezkompromisowy – podkreślił.

Obajtek odniósł się także do kontrowersji wokół wycofania ze stacji Orlenu wydania tygodnika „Nie”, którego okładka przedstawiała Jana Pawła II i nawiązywała do zarzutów wobec papieża o tuszowanie pedofilii w Kościele Katolickim.

Czytaj więcej

Obajtek, tak jak poczta, wycofa "NIE" z punktów Orlenu. W tle spór o papieża

– Muszę bronić dobrego imienia koncernu. Jeśli pojawiają się treści, które ranią czyjeś uczucia religijne, obojętnie, czy katolików, czy ludzi innych wyznań, nie powinny być rozpowszechniane. Uważam, że za treści odpowiada nie tylko ten, kto je tworzy, ale również ten, kto je dystrybuuje. Okładka tygodnika „NIE”, do której pan nawiązuje, była nieprzyzwoita – powiedział Obajtek. I dodał, że „to nie ma nic wspólnego z żadną cenzurą”.

Energetyka Zawodowa
Ratowanie Rafako trudniejsze, ale nadal możliwe
Energetyka Zawodowa
Szef MAP komentuje sytuację w Grupie Azoty i PGE oraz pomoc dla Rafako. "Jestem optymistą"
Energetyka Zawodowa
Węgla mniej, OZE więcej. Operator podsumował poprzedni rok
Energetyka Zawodowa
ZE PAK skończy z kosztownymi inwestycjami?
Energetyka Zawodowa
Jak bilansować OZE, by rachunki za prąd nie wzrosły?