Obajtek: Nie będę hipokrytą. Nie da się Orlenu odciąć od polityki

– Nie da się Orlenu odciąć od polityki, zwłaszcza że to politycy tworzą programy gospodarcze, a działania naszej spółki, żeby były skuteczne, muszą być spójne z wizją na gospodarkę – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z Onetem.

Publikacja: 22.03.2023 10:54

Obajtek: Nie będę hipokrytą. Nie da się Orlenu odciąć od polityki

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

W wywiadzie dla Onetu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał, że nie wstydzi się faktu, iż jest menedżerem z nadania PiS, a kontrolowany przez niego koncern jest ściśle związany z polityką.

– Niczego nie udaję. Nie będę hipokrytą, jak wielu moich poprzedników na tym stanowisku, którzy próbowali przekonywać, że są fachowcami bezpartyjnymi. To jest duża spółka mocno uzależniona od kwestii regulacyjnych, które są w gestii państwa – zaznaczył i dodał: – Tak, jestem członkiem PiS. Mam prawo być w tym obozie.

Czytaj więcej

Obajtek: Nazwa PKN Orlen nie przystaje do rzeczywistości. Zmiana jeszcze w tym roku

Szef Orlenu podkreślił jednak, że chce zostać w biznesie i nie ma aspiracji politycznych, nie zamierza też startować jesienią w wyborach z listy PiS.

Obajtek twierdził również, że jest przekonany co do słuszności fuzji Orlenu z Lotosem, ale nie miał nic wspólnego z dymisją ministra Piotra Naimskiego, który nie podzielał jego zdania. – Nie uczestniczę w warszawskim życiu salonowym, zajmuję się pracą i gierki mnie nie interesują. Oczywiście, że zależało mi na fuzji, a zanim do niej doszło, było wiele przeszkód. Wiele osób w zarządach spółek próbowało to blokować. I w takich przypadkach, przyznaję, byłem bezkompromisowy – podkreślił.

Obajtek odniósł się także do kontrowersji wokół wycofania ze stacji Orlenu wydania tygodnika „Nie”, którego okładka przedstawiała Jana Pawła II i nawiązywała do zarzutów wobec papieża o tuszowanie pedofilii w Kościele Katolickim.

Czytaj więcej

Obajtek, tak jak poczta, wycofa "NIE" z punktów Orlenu. W tle spór o papieża

– Muszę bronić dobrego imienia koncernu. Jeśli pojawiają się treści, które ranią czyjeś uczucia religijne, obojętnie, czy katolików, czy ludzi innych wyznań, nie powinny być rozpowszechniane. Uważam, że za treści odpowiada nie tylko ten, kto je tworzy, ale również ten, kto je dystrybuuje. Okładka tygodnika „NIE”, do której pan nawiązuje, była nieprzyzwoita – powiedział Obajtek. I dodał, że „to nie ma nic wspólnego z żadną cenzurą”.

Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu