Przedstawiciele spółek odpowiedzialnych w Polsce i Ukrainie za przesył gazu, ropy i energii elektrycznej oraz wytwarzanie energii jądrowej omówili zacieśnienie współpracy w danych obszarach energetycznych. Rozmowy dotyczyły pogłębienia dotychczasowej współpracy i integracji Ukrainy poprzez Polskę z europejską energetyką.

Premier przypomniał podczas konferencji, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne wraz ze swoimi ukraińskimi odpowiednikiem Ukrenergo finalizują modernizację linii przesyłowej Rzeszów – Elektrownia Jądrowa Chmielnicki.

Czytaj więcej

Jest aktualizacja strategii energetycznej Polski. Ciągle bez ważnej odpowiedzi

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jeszcze sześć miesięcy temu rozmawialiśmy o imporcie prądu z Ukrainy, a już trzy miesiące później - po atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną - o eksporcie energii na Ukrainę. Dzisiaj ponownie rozmawiamy o przepływie energii w stronę Polski. Rozmawiamy także o linii EJ Równe – Chełm, gdzie także mogą pojawiać się nadwyżki i spełniając w ten sposób wyśrubowane cele zielonej polityki klimatycznej UE – powiedział premier.

Wspomniał, że trwa także planowanie budowy pływającego terminalu LNG w Gdańsku. – Chcemy być gazowym hubem dla naszych sąsiadów m.in. z Czechami, ale jak mnie dzisiaj poinformowano także jedna z węgierskich firm jest chętna do współpracy. Z Czechami prowadzimy zaawansowane rozmowy dotyczące rozbudowy połączenia gazowego Stork II. Taki plan hubu gazowego dla naszej części Europy mieli Niemcy i Rosjanie. Ten plan runął, a my budujemy rynek w oparciu o dywersyfikację i dostęp do gazu z różnych kierunków – powiedział szef polskiego rządu.

W kontekście infrastruktury naftowej zapowiedział rozbudowę Naftoportu w Gdańsku oraz trwające już prace nad budową nitki ropociągu na odcinku pomorskim.