W czwartek rano strajk dotyczył jeszcze rafinerii w Gonfreville (Seine-Maritime) i Feyzin (Rhone), w pozostałych zawieszono akcję — poinformował agencję AFP Eric Sellini, krajowy koordynator CGT w koncernie naftowym. Po 3 tygodniach blokowania zakładów pracownicy rafinerii koło Dunkierki i w La Mede postanowili wrócić do pracy w środę wieczorem, a załoga rafinerii w Donges przegłosowała w środę koniec strajku.
19 października co piąta stacja paliw (20,3 proc.) miała trudności przynajmniej z jednym paliwem, dzień wcześniej było ich 24,8 proc. Najtrudniejsza sytuacja była w Burgundii (33,1 proc.), w regionie stołecznym (30,5) i w Owernii (29,4) — według danych resortu energetyki. Operator autostrad Vinci Autoroutes poinformował, że co najmniej 90 proc. jego sieci 181 stacji paliw dysponuje benzyną 95-oktanową, a 92 proc. olejem napędowym.
Czytaj więcej
Związkowcy CGT przedłużyli w sobotę strajk w 5 francuskich rafineriach. Po ugodzie płacowej z dwo...
Premier Elisabeth Borne podkreśliła, że „następuje wyraźnie poprawa sytuacji. Wiem, że jeszcze jest trudna dla wielu osób, ale pojawiła się dynamika, raz jeszcze apeluję do strajkujących o podjęcie pracy”. Rzecznik rządu Olivier Véran zapewnił, że „wszystko zostanie uruchomione dla unormowania sytuacji”. Powrót do normalnej pracy magazynów paliw będzie możliwy w ciągu tygodnia — uważa minister transportu, Clément Beaune.
Związek CGT zaproponował w środę dyrekcji Totala „protokół zakończenia konfliktu”. Proponował „podjęcie negocjacji o zatrudnieniu i inwestycjach, negocjacji lokalnych o konkretnych problemach podjętych przez strajkujących”, a także „gwarancje, że nie będzie represji wobec strajkujących’ — poinformował Eric Sellini i dodał, że dyrekcja koncernu odrzuciła te propozycje.