Według WindEurope udział wiatrowego OZE w bilansie energetycznym Unii sięgnął 18,6 proc. W ubiegłym tygodniu wielkość produkcji wiatrowej w UE wyniosła 10,33 proc., a w czerwcu 11,23 proc. Średnie wskaźniki dla regionu wahają się w granicach 11-20 proc.

To ważne dane wobec faktu, że Gazprom wszelkimi sposobami ogranicza dostawy gazu nawet tym klientom, którzy zgodzili się płacić za niego rublami. Nord Stream oficjalnie do 11 lipca stoi – gdyż przeprowadzany jest planowany coroczny przegląd.

Do zatrzymania gazociągu Gazprom przysyłał ok. 40 proc. maksymalnej przepustowości linii i 60 proc. poniżej poziomu majowego – prawie 170 mln m sześc. Taka sytuacja ma miejsce od połowy czerwca. Rosjanie tłumaczą to m.in. opóźnieniami w pracy niemieckiego Siemensa, który ze względu na kanadyjskie sankcje wobec rosyjskiej firmy nie może zwrócić z naprawy turbiny dla tłoczni Portowaja.

Czytaj więcej

KGHM składa wniosek o wdrożenie małego atomu

Niemcy – odbiorcy gazu w gazociągu północnego – uważają działania Gazpromu za polityczne, a tłumaczenie nie mające nic wspólnego ze stanem faktycznym. Pomimo to naciskają na Kanadę, by zwróciła turbinę Gazpromowi.

Na razie Ukraina pozostaje wiec jedynym kanałem dostaw rosyjskiego gazu do Unii. W piątek 8 lipca tranzyt pozostanie na tym samym poziomie – 41,1 mln m sześc. – wynika z danych Operatora GTS Ukrainy. Wskaźnik taki utrzymuje się na tym poziomie od końca maja. Jednocześnie trwa zatłaczanie gazu do podziemnych magazynów w Europie. Według Gas Infrastructure Europe średni poziom obłożenia europejskich PMG w dobie gazowej 6 lipca wynosi już 60,5% (wzrost o 0,35 punktu procentowego w ciągu doby). Łączna objętość gazu zgromadzonego w magazynach unijnych sięgnęła około 66 miliardów metrów sześciennych.