Część bloków w Bełchatowie już pracuje

Vapor escapes from chimneys and cooling towers at the lignite coal-fired power plant operated by PGE Elektrownia Belchatow SA near Belchatow, Poland, on Wednesday, April 2, 2014. Polish power prices are set to stay above German contracts through 2015, reversing a historic discount, as the cost of keeping plants open in the eastern European nation is factored in, according to Vattenfall AB. Photographer: Bartek Sadowski/Bloomberg

Po poniedziałkowej awarii stacji rozdzielczej w Rogowcu, w wyniku której wyłączonych zostało 10 z 11 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów, w nocy uruchomiono już sześć jednostek wytwórczych.

Jak podaje Polska Grupa Energetyczna, właściciel Elektrowni Bełchatów, uruchomienie bloków po tak nagłym odstawieniu to ogromne wyzwanie technologiczne dla specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni. Cały czas bez zakłóceń energię elektryczną produkuje blok w Bełchatowie o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew.

W poniedziałek w godzinach popołudniowych doszło do zakłócenia na stacji elektroenergetycznej Rogowiec, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Wskutek zadziałania automatyki stacyjnej nastąpiło wyłączenie 10 bloków w Elektrowni Bełchatów. Momentalnie więc z sieci wypadło 3,64 GW mocy. To ogromny ubytek dla krajowej sieci. PSE udało się szybko zbilansować system m.in. poprzez uruchomienie mocy w elektrowniach szczytowo – pompowych, aktywacje tzw. wirującej rezerwy, a więc mocy dostępnej w pracujących elektrowniach oraz dzięki importowi energii z Czech, Słowacji i Niemiec. – Krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie – zapewniały służby prasowe PSE w poniedziałek wieczorem.

Prawdopodobną przyczyną zakłócenia na stacji było zwarcie. Dokładne przyczyny awarii bada obecnie zespół specjalistów.

Elektrownia Bełchatów to największa elektrownia opalana węglem brunatnym w Europie. Opowiada za 20 proc. produkowanej energii elektrycznej w Polsce.

Mogą Ci się również spodobać

Impulsem do oszczędności energii był szok naftowy w latach 70-tych ubiegłego stulecia - przypominali uczestnicy debaty.

Efektywność energetyczna doleje paliwa do polskiej gospodarki

Potencjał oszczędzania energii jako pierwszy dostrzegł przemysł. Ale to szansa także dla gospodarstw i ...

Nowe wyzwanie środowiskowe dla obiektów energetycznych

Konkluzja BAT, czyli koncepcja najlepszych dostępnych technik zakłada, że europejskie instalacje przemysłowe będą niejako ...

Wzrośnie moc gazoportu

W świnoujskim terminalu LNG powstaną dwa dodatkowe regazyfikatory. Dzięki temu będziemy mogli importować drogą ...

Tauron powiększy elektrownię słoneczną Choszczno

Tauron powiększy elektrownię fotowoltaiczną Choszczno I, składająca się z sześciu farm o łącznej mocy ...

Naftogaz pozywa… rząd Ukrainy

Koncern domaga się anulowania przetargu, w którym licencję na złoża ropy na Ukrainie dostała ...

PGE: strategia dla kogeneracji nieco później

Opóźni się strategia ogłoszenia przez największego w kraju wytwórcę strategii dla segmentu ciepłowniczego. Wstępnie ...