Notowania firm energetycznych wyskoczyły w górę

Adobe Stock

Notowania krajowych spółek energetycznych wyraźnie rosły w środę po południu po słowach prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczących cen energii dla gospodarstw domowych.

W środę po godz. 15 solidarnie w górę wystrzeliły kursy firm energetycznych. Notowania Energii rosły nawet o 9 proc., do 8,19 zł, Polskiej Grupy Energetycznej o 8 proc., do 9,61 zł, Tauronu także o 8 proc., do 1,81 zł, a Enei maksymalnie o 6 proc., do 8,16 zł.

To reakcja na wypowiedź Macieja Bando, prezesa URE, który w kuluarach Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu odpowiadał na pytania dziennikarzy o wysokość taryfy G dla gospodarstw domowych. – Chodzi nie tylko o dbałość o grupę G. Dzisiaj też trzeba zadbać o przedsiębiorstwa, które mogą być zmuszane, by nie przynosić wniosków o podwyżki taryf, co jest absurdalne, ale są takie sygnały. Regulator równoważy interesy. Może zajść taka sytuacja, że trzeba będzie szalę przechylić w stronę przedsiębiorstwa – powiedział Bando, cytowany przez PAP.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z dynamicznie rosnącymi cenami energii elektrycznej na polskiej giełdzie. Ma to związek ze wzrostem cen węgla i bardzo mocno rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego. O ...

Amerykańska ropa z pomocą rynkowi

Biały Dom proponuje pomoc w ustabilizowaniu rynku ropy po atakach na rafinerie w Arabii ...

Drogi gaz doskwiera nawozowej grupie

Grupie Azoty mocno dają się we znaki wysokie ceny kluczowego surowca. Zarząd liczy na ...

Białoruś nie zapłaci Rosji za gaz

Dług Mińska za otrzymany z Rosji gaz urósł już do 700 mln dolarów. W ...

Rosja rozwiązała umowę naftową z Ukrainą

Umowa o transporcie ropy i produktów naftowych ukraińskimi ropociągami przestała obowiązywać. Moskwa uznała ją ...

Lobby węglowe ważniejsze od zdrowia Polaków

Polityka rządzi się swoimi prawami. Gdy nagle pojawia się na tapecie temat – to ...