Wkrótce możliwa zgoda na pomoc publiczną dla elektroenergetyków

Jak informują nas przedstawiciele związków zawodowych ZE PAK Komisja Europejska jest na dobrej drodze, aby w najbliższym czasie dać „zielone światło” na pomoc publiczną dla branży energetycznej i węgla brunatnego, która ma kosztować budżet 1,3 mld zł. O stan rozmów mają pytać także przedstawiciele przyszłej koalicji rządzącej.

Publikacja: 27.11.2023 20:02

Farma wiatrowa Przykona należąca do Energi w pobliżu odkrywek ZE PAK - u

Farma wiatrowa Przykona należąca do Energi w pobliżu odkrywek ZE PAK -u

Farma wiatrowa Przykona należąca do Energi w pobliżu odkrywek ZE PAK - u

Foto: Bartłomiej Sawicki

Ustawa o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży górnictwa węgla brunatnego jest realizacją Umowy Społecznej dotyczącej sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Umowę społeczną zawarto 22 grudnia 2022 r., po 18-miesięcznych negocjacjach z interesariuszami społecznymi.

Ustawa przyjęta w sierpniu, określa zasady nabycia prawa do urlopu energetycznego, urlopu górniczego oraz jednorazowej odprawy pieniężnej przez pracowników sektora elektroenergetycznego w okresie wyłączania jednostek wytwórczych oraz przez pracowników branży górnictwa węgla brunatnego w okresie systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego, w związku z transformacją sektora elektroenergetycznego w Polsce.Osłony socjalne obejmują na równych zasadach wszystkich pracowników sektora bez względu na akcjonariat pracodawcy – dotyczyć będą zatem nie tylko pracowników spółek z udziałem Skarbu Państwa, ale także pracowników Grupy Kapitałowej Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin Szacuje się, iż łączna maksymalna liczba pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, którzy potencjalnie objęci będą ustawą wyniesie ok. 23 000.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Elektroenergetyka
Węgiel dominuje w krajobrazie polskiej energetyki, ale prymat powoli słabnie
Elektroenergetyka
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan
Elektroenergetyka
Kiedy życie w Czechach na chwilę stanęło. Eksperci: Blackout to ostrzeżenie
Elektroenergetyka
Blackout w czeskiej Pradze. Zawiniła podstacja energetyczna?
Elektroenergetyka
Ukraina sprzeda więcej prądu Unii Europejskiej. Największym kupcem są Węgry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama