Kolejna odsłona batalii o Jaworzno. Jest spór o pieniądze

Rafako i Mostostal Warszawa skierowały do Tauron Wytwarzanie żądanie gwarancji zapłaty z tytułu wynagrodzenia.

Publikacja: 15.12.2022 22:22

Elektrownia Jaworzno 3

Elektrownia Jaworzno 3

Foto: Tauron Jaworzno

Żądanie dotyczy gwarancji zapłaty do kwoty około 109,77 mln zł. Chodzi o zapłatę za realizację kontraktu na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, którą to Rafako i Mostostal Warszawa realizowały dla katowickiej spółki. Blok, mimo burzy wokół niego pracuje obecnie na pełnych obrotach.

Jak czytamy w komunikacie, wniosek dotyczy gwarancji zapłaty do kwoty 109,77 mln zł obejmującej pozostałe do zapłaty wynagrodzenie wykonawcy z kontraktu, zarówno w odniesieniu do części zafakturowanej i niezapłaconej przez Tauron Wytwarzanie, jak i niezafakturowanej. "W żądaniu zakreślono Tauron Wytwarzanie termin czterdziestu pięciu dni od dnia doręczenia żądania na jego wykonanie, z zastrzeżeniem, że jeżeli wykonawca nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym terminie, wykonawca będzie uprawniony do odstąpienia od umowy z winy Tauron Wytwarzanie ze skutkiem na dzień odstąpienia" - czytamy w komunikacie giełdowym opublikowanym przez Rafako.

Czytaj więcej

Tauron i Rafako kończą spór wokół Jaworzna

Wybudowany nakładem ponad 6 mld zł blok Jaworzno 910 MW przechodził od momentu synchronizacji z systemem energetycznym, a więc od listopada 2020 r. liczne awarie i usterki. Tauron i Rafako zarzucają sobie wzajemnie niewłaściwie użytkowanie bloku z jednej strony i wadliwe wykonania z drugiej.

Rafako 10 listopada 2022 r. otrzymało od Taurona Wytwarzanie pismo w przedmiocie wad realizacji kontraktu na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno III. Z kolei 22 listopada Tauron Wytwarzanie wysłał do Rafako pismo, w którym przekonuje, że ta firma nie doprowadziła do usunięcia wad polegających na braku osiągnięcia przez blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno gwarantowanych w kontrakcie parametrów technicznych. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że wadliwe ma być skonstruowany system odpopielania, choć Rafako twierdzi, że to przez złej jakości paliwo podawane do bloku.

Mimo tych zastrzeżeń blok w momencie próby, a więc zwiększonego zapotrzebowania na energie w efekcie ataku zimy pracuje od kilku dni w pełni swojej maksymalnej mocy.

Elektroenergetyka
Kolejny trup w orlenowskiej szafie. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP