Rafako i Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT z grupy Tauron) rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną dotyczące wypracowania nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Po nim problemy bloku mają się zakończyć.

W środę odbyło się pierwsze spotkanie mediacyjne. W jego trakcie strony zadeklarowały chęć współpracy służącą wypracowaniu optymalnego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego pracy bloku 910 MW, podczas którego dokończone zostaną testy, optymalizacja i strojenie jednostki. – Okres przejściowy jest kluczowy dla efektywnego funkcjonowania bloku w Jaworznie w perspektywie kilkudziesięciu lat, podczas których będzie stanowił istotny elementem stabilizujący polski system energetyczny. Sprawne zakończenie okresu przejściowego jest ważne nie tylko dla Rafako i grupy Tauron, ale również dla stabilności systemu energetycznego Polski. Rafako i grupa Tauron zgodnie będą prowadzić dalsze prace nad dokończeniem jednostki – informuje Tauron.

Czytaj więcej

Tauron i Rafako porozumiały się ws. elektrowni Jaworzno bez interwencji rządu

Rafako w osobnym komunikacie informuje, że podczas okresu przejściowego dokończone zostaną testy, optymalizacja i strojenie. Harmonogram przewidywał zakończenie przeglądu z końcem października. Nie jest jasne jaki termin będzie obowiązywać obecnie.

Obie strony prowadziły rozmowy dotyczące nowe harmonogramu jeszcze na początku sierpnia. Rozmowy się przeciągały, a Rafako napisało list do wicepremiera Jacka Sasina o interwencję ws. rozmów oraz nieprawidłowości w pracy bloku. Palono węglem o parametrach nie pasujących do tego bloku. Tauron jednak zaprzeczał. W sobotę 6 sierpnia blok trafił do awaryjnego remontu. Awarii uległa instalacja odpopielania. W środę 10 sierpnia blok wrócił ponownie do częściowej pracy. Po kilku godzinach ponownie uległ awarii, tym razem chodzi o tzw. lej żużlowy. Prace naprawcze potrwają do soboty 13 sierpnia. Ostatnie problemy bloku 910 MW pozbawiły stanowiska dotychczasowego prezesa NJGT oraz spółki Tauron Wytwarzanie Sebastiana Goli.