Elektromobilność wpłynie na działalność Orlenu

To perspektywa 5-10 lat. Wtedy liczba elektrycznych samochodów będzie na tyle zauważalna, że będziemy widzieli wpływ na naszą podstawową działalność – mówi Marcin Wasilewski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przypomniał, że w zeszłym roku Orlen oddał do eksploatacji blok we Włocławku. – Jest to elektrociepłownia gazowa na nasze potrzeby. Rozbudowujemy moce myśląc głównie o naszych potrzebach energii elektrycznej – mówił Wasilewski.

– W tym roku zakończymy drugą inwestycję w Płocku, blok gazowy o mocy 600 MW. Te dwie duże jednostki, ponad 1000 MW i nakłady inwestycyjne 3 mld zł, pokazują, że traktujemy energetykę poważnie – dodał.

Zdradził, że teraz koncern koncentruje się na sprzedaży energii elektrycznej. – Staliśmy się sprzedawcą energii netto i staramy się zdobyć klienta końcowego. W 2017 r. udało nam się sprzedać ponad 1 TWh. Naszym głównym odbiorcą jest mały i średni biznes – podał Wasilewski.

Rozwój energetyki i elektromobilność wiąże się ze sobą. – Dobrze, że w koncernie mamy te dwie nogi – zaznaczył gość.

– Jesteśmy dzisiaj kluczowym elementem transportu i zamierzamy pozostać liderem na tym rynku – dodał.

Tłumaczył, że bez szkieletu infrastruktury nie ma mowy o rozwoju elektromobilności. – Uruchomiliśmy projekt pilotażowy i w 2019 r. będziemy mieli ponad 20 punktów szybkiego ładowania. Będą one rozmieszczone wokół tras szybkiego ruchu – tłumaczył Wasilewski.

– Pierwszy słupek pojawi się w kwietniu w Płocku. Taki słupek umożliwia naładowanie samochodu w 20-30 minut. W domu trwa to 8 godzin, a ze wzrostem pojemności baterii ten czas będzie się wydłużał – dodał.

Gość podkreślił, że stacje Orlenu w ubiegłych latach bardzo się zmieniły. – Od prostych miejsc, gdzie jeździliśmy zatankować i kupić olej, dzisiaj są to fastfoody i sklepy. W przyszłości ten trend będzie coraz bardziej widoczny. Elektromobilność oznacza dodanie nowej usługi – tłumaczył.

– W przyszłości nasze punkty ładowania będą w centrach handlowych i na osiedlach. Tam, gdzie nasi klienci oczekują usługi ładowania – dodał.

Wasilewski przyznał, że elektromobilność to perspektywa 5-10 lat. – Wtedy ilość elektrycznych samochodów będzie na tyle zauważalna, że będziemy widzieli wpływ na naszą podstawową działalność – ocenił.

Mogą Ci się również spodobać

Władze Płocka niezadowolone ze wsparcia PKN Orlen dla miasta

Władze Płocka nie są zadowolone z propozycji PKN Orlen dofinansowania przedsięwzięć realizowanych na terenie ...

Saudyjskie Ministerstwo ds. Ropy Naftowej podało, że wśród uszkodzonych okrętów były dwa tankowce z tego kraju

Sytuacja na rynku ropy coraz bardziej niepewna

Atak na saudyjskie tankowce powoduje wzrost cen surowca. Dla polskich rafinerii bardziej szkodliwe są ...

Gazprom ostatecznie zlikwidował RosUkrEnergo

Zarejestrowana w Szwajcarii spółka miała monopol na eksport gazu m.in na Ukrainę i do ...

Blisko 2 mld zł na poprawę sieci Tauronu w tym roku

Tauron dystrybucja wyda w tym roku ok. 1,8 mld zł na rozwój i modernizację ...

Wyniki kwartalne Tauronu lepsze, ale dzięki rozwiązaniu rezerw

Tauron zanotował wyższe wyniki w I kwartale 2017 r. wobec analogicznego okresu ub.r. Przychody ...

Ukryty potencjał Żelaznego Mostu

Żelazny Most to zbiornik, w którym składowane są odpady poflotacyjne powstające w wyniku produkcji ...