Elektromobilność wpłynie na działalność Orlenu

To perspektywa 5-10 lat. Wtedy liczba elektrycznych samochodów będzie na tyle zauważalna, że będziemy widzieli wpływ na naszą podstawową działalność – mówi Marcin Wasilewski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Gość przypomniał, że w zeszłym roku Orlen oddał do eksploatacji blok we Włocławku. – Jest to elektrociepłownia gazowa na nasze potrzeby. Rozbudowujemy moce myśląc głównie o naszych potrzebach energii elektrycznej – mówił Wasilewski.

– W tym roku zakończymy drugą inwestycję w Płocku, blok gazowy o mocy 600 MW. Te dwie duże jednostki, ponad 1000 MW i nakłady inwestycyjne 3 mld zł, pokazują, że traktujemy energetykę poważnie – dodał.

Zdradził, że teraz koncern koncentruje się na sprzedaży energii elektrycznej. – Staliśmy się sprzedawcą energii netto i staramy się zdobyć klienta końcowego. W 2017 r. udało nam się sprzedać ponad 1 TWh. Naszym głównym odbiorcą jest mały i średni biznes – podał Wasilewski.

Rozwój energetyki i elektromobilność wiąże się ze sobą. – Dobrze, że w koncernie mamy te dwie nogi – zaznaczył gość.

– Jesteśmy dzisiaj kluczowym elementem transportu i zamierzamy pozostać liderem na tym rynku – dodał.

Tłumaczył, że bez szkieletu infrastruktury nie ma mowy o rozwoju elektromobilności. – Uruchomiliśmy projekt pilotażowy i w 2019 r. będziemy mieli ponad 20 punktów szybkiego ładowania. Będą one rozmieszczone wokół tras szybkiego ruchu – tłumaczył Wasilewski.

– Pierwszy słupek pojawi się w kwietniu w Płocku. Taki słupek umożliwia naładowanie samochodu w 20-30 minut. W domu trwa to 8 godzin, a ze wzrostem pojemności baterii ten czas będzie się wydłużał – dodał.

Gość podkreślił, że stacje Orlenu w ubiegłych latach bardzo się zmieniły. – Od prostych miejsc, gdzie jeździliśmy zatankować i kupić olej, dzisiaj są to fastfoody i sklepy. W przyszłości ten trend będzie coraz bardziej widoczny. Elektromobilność oznacza dodanie nowej usługi – tłumaczył.

– W przyszłości nasze punkty ładowania będą w centrach handlowych i na osiedlach. Tam, gdzie nasi klienci oczekują usługi ładowania – dodał.

Wasilewski przyznał, że elektromobilność to perspektywa 5-10 lat. – Wtedy ilość elektrycznych samochodów będzie na tyle zauważalna, że będziemy widzieli wpływ na naszą podstawową działalność – ocenił.

Mogą Ci się również spodobać

KE przyznała 9,2 mln euro na połączenie gazowe Polska-Niemcy

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek o przyznaniu 9,2 mln euro na połączenia gazowe między ...

Polska szuka drogi do obiegu zamkniętego

To, co dziś jest traktowane jak odpad, jutro musi nabrać walorów materiału do ponownego ...

Jest zgoda na IPO Aramco

Saudyjski regulator rynków finansowych wydał zgodę na przeprowadzenie IPO państwowego koncernu naftowego Aramco. Oferta ...

Libia odbuduje wydobycie

W najbliższych trzech latach Libia planuje włożyć 20 mld dol. w odbudowę branży naftowej ...

Rosja pogania Danię w sprawie Nord Stream-2

Rosyjski gazociąg po dnie Bałtyku wciąż nie ma zgody Danii na przejście przez jej ...

Niezależni sprzedawcy prądu zdziesiątkowani

Nagły wzrost cen zaskoczył mniejsze firmy. Mogą albo pospiesznie zwinąć interes, albo próbować desperacko ...