Koniec z umowami sprzedażowymi na prąd? Tauron ma "atrakcyjniejsze" taryfy

Jeden z największych dostawców energii, Tauron chce zakończać oferowanie umów sprzedażowych energii ze stałą ceną poza taryfą i dalej sprzedawać ją już poprzez bezpieczniejsze dla klienta taryfy ustalane przez URE. Ma to pomóc klientom, aby Ci mogli zostać objęci mrożeniem cen energii, a jej samej uniknąć ew. rosnących kosztów. Wkrótce firma będzie wysyłać pisma do klientów.

Publikacja: 18.11.2022 17:55

Koniec z umowami sprzedażowymi na prąd? Tauron ma "atrakcyjniejsze" taryfy

Foto: Adobe Stock

Klienci indywidualni, którzy mają zawarte tzw. umowy sprzedażowe na zakup energii w ramach umów sprzedażowych będą mogli bez kosztowo przejść na tzw. taryfę. Ci klienci korzystający z taryfy ustalanej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) korzystają z mrożenia cen energii. Klienci kupujących energię w ramach tzw. umów sprzedażowych ze stałą ceną już nie.

Skala

Wśród 5 mln gospodarstw domowych, którym Tauron sprzedaje energię elektryczną, ponad 2 mln korzysta z tzw. umów terminowych obowiązujących przed 2 lub 3 lata. Klienci Ci mają stałą cenę niezależnie od zmian taryf ustalanych rok rocznie przez prezesa URE. Często to oferty zawierające usługi dodatkowe, takie jak pomoc fachowca, opieka zdrowotna. W zamian jednak płacą wyższą opłatę handlową. W lipcu Tauron wysłał klientom ofertę przedłużenia umowy z gwarancją, czyli zachowaniem obecnej stawki przy jednoczesnym podwyższeniu „opłaty handlowej” do ok. 130 zł miesięcznie. Wcześniej ta kwota nie przekraczała 20 zł. Klient więc musiał rozważyć jaka opcja jest dla niego najlepsza. W lipcu jednak nikt nie wiedział, że rząd zdecyduje się na mrożenie cen energii na 2023 r.

Skorzystanie z taryf przy mrożeniu cen może być korzystniejsze w wielu przypadkach niż pozostanie przy umowie sprzedażowej. Umowy z gwarancją stałej ceny prądu chętni korzystali w ostatnich latach klienci, którzy nie chcieli przejmować się corocznymi aktualizacjami cen prądu przez prezesa URE a często ten produkt firm energetyczny połączony był również z dodatkowymi usługami. Taki produkt mógł być jednak oferowany w innych, niż obecne warunkach rynkowych. Oferowany był poza taryfą G (odbiorcy indywidulani), regulowaną przez URE. Obecnie firmy energetyczne muszą dostosować ceny do bieżącej sytuacji na rynku energii.

Kto może skorzystać?

„W Tauronie korzystanie z gwarancji ceny, nie jest już dostępne dla nowych klientów. W świetle dynamicznych zmian na rynku energii Tauron podejmuje działania, aby jego klienci mieli poczucie, że otrzymali pełne wsparcie oraz aby mogli skorzystać z wszystkich rozwiązań przewidzianych w rządowych tarczach” – podkreśla firma w odpowiedzi na pytania redakcji.

Od połowy listopada w życie weszło w życie rozporządzenie o cenach maksymalnych i ustawa o mrożeniu cen energii. „Obowiązują już więc wszystkie mechanizmy przewidziane w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. Wiemy już jak będą wyglądać rachunki za energię elektryczną w 2023 r. Są wprowadzone limity cenowe dla zużycia energii w 2023 r. do 2 MWh lub więcej do 3 MWh, w zależności od odbiorcy. Mamy także cenę zamrożoną dla zużycia energii powyżej tego limitu. Jest więc wdrożony pełen pakiet osłonowy. Część klientów już sama zgłasza się, aby zrezygnować z tej umowy sprzedażowej ze stałą ceną na rzecz taryfy, która chroniona jest tarczą solidarnościową. Tych klientów, którzy mają podpisane umowy na gwarancję stałej ceny tarcza zaś nie obowiązuje” – mówi nam rzecznik Taurona Sprzedaż Daniel Iwan.

Przeniesie umów bezpłatne – wkrótce pisma

Teraz Tauron jako pierwszy duży sprzedawca energii proponuje takim klientom darmową zmianę formy zakupu energii z umowy sprzedażowej na taryfę. Sam Tauron zmienić umowy nie może. To klient musi najpierw jako pierwszy wyrazić chęć zmiany oferty. Klienci, którzy mają umowę z gwarancją ceny są jednocześnie zachęcani przez Tauron do bezpłatnej zmiany umowy aby w pełni mogli skorzystać ze wsparcia rządu. Pisma do klientów mających takie umowy będą wysyłane jeszcze w listopadzie. Mają one w pełni informować o korzyściach wyboru taryfy oraz o pomocy, jaką w przeniesieniu umowy dostaw prądu, oferuje Tauron. Spółka, będzie przypominać w korespondencji klientom korzystającym z cennika z gwarancją ceny, który był przygotowany przed wejściem w życie Tarczy Solidarnościowej - że osoby, które korzystają z cennika z gwarancją ceny, w okresie jego obowiązywania w 2023 r., zgodnie z przepisami nie mogą korzystać z mechanizmów ochronnych Tarczy Solidarnościowej.

„Tauron udostępnia takim klientom bezpłatną możliwość zmiany cennika. Każdy klient na około 45 dni przed końcem umowy otrzymuje informację o zakończeniu obowiązywania dotychczasowej oferty wraz z nowym cennikiem, tak aby klient miał czas zapoznać się z ofertą i wybrać najdogodniejszą dla siebie opcję rozliczeń na kolejny okres i taką która skorzysta ze wsparcia Tarczy Solidarnościowej” – wyjaśnia firma i dodaje, że korzystający do tej pory z opcji prądu z gwarancją ceny klienci mogą wybrać inną przedstawioną w ofercie opcję z niską opłatą handlową i objętą korzyściami Tarczy Solidarnościowej. „W trosce więc o naszych klientów i chcąc umożliwienia im wybór najkorzystniejszej oferty udostępniamy korzystającym z gwarancji ceny możliwości bezpłatnej zmiany cennika, by oni również mieli możliwość skorzystania z pomocy rządowej, którą daje Tarcza Solidarnościowa” – dodaje Daniel Iwan.

Wszystkie firmy energetyczne wycofały już formy zakupu energii ze stałą ceną poza taryfą. Nadal jednak obowiązują umowy zawarte wcześniej przed wycofaniem się firmy z tej formy sprzedaży. Dla spółek energetycznych takie oferty w świetle drożejących kosztów produkcji energii to ryzyko straty i konieczności podnoszenia cen(opłaty handlowej) dla odbiorców indywidulanych. Oferowanie energii w ramach taryf to z jednej strony może oznaczać mniejsze straty dla firm, a z drugiej dla odbiorców objęcie ochroną państwa. Jak dotychczas inne firmy PGE, Enea i Energa nie podjęły jeszcze decyzji co z klientami tych firm, które podobnie jak klienci Taurona mają takie jeszcze ważne umowy sprzedażowe.

Klienci indywidualni, którzy mają zawarte tzw. umowy sprzedażowe na zakup energii w ramach umów sprzedażowych będą mogli bez kosztowo przejść na tzw. taryfę. Ci klienci korzystający z taryfy ustalanej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) korzystają z mrożenia cen energii. Klienci kupujących energię w ramach tzw. umów sprzedażowych ze stałą ceną już nie.

Skala

Pozostało 93% artykułu
Ceny Energii
Nowe taryfy na prąd to „wejście do kasyna i niepewność". Niepokój sprzedawców
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ceny Energii
Ceny prądu mrożone nie tylko dla gospodarstw domowych. Jest projekt ustawy
Ceny Energii
Ile zapłacimy za prąd. Prezes URE podał prawdopodobną cenę
Ceny Energii
Rząd mrozi ceny energii. Kto ma szansę na bon energetyczny?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ceny Energii
Rząd dalej będzie mroził ceny energii. Znamy stawkę i koszty