Klienci indywidualni, którzy mają zawarte tzw. umowy sprzedażowe na zakup energii w ramach umów sprzedażowych będą mogli bez kosztowo przejść na tzw. taryfę. Ci klienci korzystający z taryfy ustalanej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) korzystają z mrożenia cen energii. Klienci kupujących energię w ramach tzw. umów sprzedażowych ze stałą ceną już nie.
Skala
Wśród 5 mln gospodarstw domowych, którym Tauron sprzedaje energię elektryczną, ponad 2 mln korzysta z tzw. umów terminowych obowiązujących przed 2 lub 3 lata. Klienci Ci mają stałą cenę niezależnie od zmian taryf ustalanych rok rocznie przez prezesa URE. Często to oferty zawierające usługi dodatkowe, takie jak pomoc fachowca, opieka zdrowotna. W zamian jednak płacą wyższą opłatę handlową. W lipcu Tauron wysłał klientom ofertę przedłużenia umowy z gwarancją, czyli zachowaniem obecnej stawki przy jednoczesnym podwyższeniu „opłaty handlowej” do ok. 130 zł miesięcznie. Wcześniej ta kwota nie przekraczała 20 zł. Klient więc musiał rozważyć jaka opcja jest dla niego najlepsza. W lipcu jednak nikt nie wiedział, że rząd zdecyduje się na mrożenie cen energii na 2023 r.
Skorzystanie z taryf przy mrożeniu cen może być korzystniejsze w wielu przypadkach niż pozostanie przy umowie sprzedażowej. Umowy z gwarancją stałej ceny prądu chętni korzystali w ostatnich latach klienci, którzy nie chcieli przejmować się corocznymi aktualizacjami cen prądu przez prezesa URE a często ten produkt firm energetyczny połączony był również z dodatkowymi usługami. Taki produkt mógł być jednak oferowany w innych, niż obecne warunkach rynkowych. Oferowany był poza taryfą G (odbiorcy indywidulani), regulowaną przez URE. Obecnie firmy energetyczne muszą dostosować ceny do bieżącej sytuacji na rynku energii.
Kto może skorzystać?
„W Tauronie korzystanie z gwarancji ceny, nie jest już dostępne dla nowych klientów. W świetle dynamicznych zmian na rynku energii Tauron podejmuje działania, aby jego klienci mieli poczucie, że otrzymali pełne wsparcie oraz aby mogli skorzystać z wszystkich rozwiązań przewidzianych w rządowych tarczach” – podkreśla firma w odpowiedzi na pytania redakcji.
Od połowy listopada w życie weszło w życie rozporządzenie o cenach maksymalnych i ustawa o mrożeniu cen energii. „Obowiązują już więc wszystkie mechanizmy przewidziane w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. Wiemy już jak będą wyglądać rachunki za energię elektryczną w 2023 r. Są wprowadzone limity cenowe dla zużycia energii w 2023 r. do 2 MWh lub więcej do 3 MWh, w zależności od odbiorcy. Mamy także cenę zamrożoną dla zużycia energii powyżej tego limitu. Jest więc wdrożony pełen pakiet osłonowy. Część klientów już sama zgłasza się, aby zrezygnować z tej umowy sprzedażowej ze stałą ceną na rzecz taryfy, która chroniona jest tarczą solidarnościową. Tych klientów, którzy mają podpisane umowy na gwarancję stałej ceny tarcza zaś nie obowiązuje” – mówi nam rzecznik Taurona Sprzedaż Daniel Iwan.