Obecnie liczniki ze zdalnym odczytem ma ok. 840 tys. klientów Taurona. Jednak regulacje UE przewidują, że do 2028 r. operatorzy sieci dystrybucyjnych zamontują takie liczniki u 80 proc. swoich indywidualnych odbiorców. Oznacza to, że Tauron musi wymienić liczniki u ok. 5,1 mln klientów. Dwa lata później, pod koniec 2030 r., liczba takich liczników ma wzrosnąć w do ok. 6 mln. Tzw. inteligentne liczniki pozwalają na automatyczne kontrolowanie zużycia energii. – Pozyskamy w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Nasi klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej – wskazał Topolski.

W latach 2023-2026 Tauron zaplanował wymianę 2,3 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach. W latach 2025-2028 nastąpi wymiana 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie. Na lata 2027-2030 zaplanowano natomiast wymianę 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.

Czytaj więcej

Rząd chce zamrozić ceny gazu. Są założenia projektu

Wymiana liczników na urządzenia ze zdalnym odczytem odbywa się w ramach uruchomionego przez Tauron w ub. roku programu AMIplus. – To początek największego przedsięwzięcia w zakresie pomiarów i wykorzystania danych pomiarowych. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w kraju – wyjaśnił wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, cytowany w dzisiejszej informacji prasowej Grupy.

W ostatnich dniach grudnia 2021 r. w ramach programu AMIplus rozpoczęto postępowanie przetargowe dotyczące zakupu kolejnych liczników na potrzeby wymiany legalizacyjnej we Wrocławiu.

– Postępowanie dotyczy przetargu publicznego na zakup, montaż i uruchomienie komunikacji z liczników zdalnego odczytu w ramach wymiany legalizacyjnej we Wrocławiu, która przypada głównie na lata 2023-2024. Chcemy kupić ponad 300 tys. sztuk liczników o określonych parametrach i technologii ponieważ dotyczą one konkretnego obszaru, gdzie wybrana została już kilka lat temu technologia komunikacji PLC w oparciu o protokół OSGP – poinformowała rzeczniczka spółki Tauron Dystrybucja Ewa Groń.