Morawiecki: Kowalski za prąd nie zapłaci więcej

Premier Mateusz Morawiecki zasygnalizował, że uda się wypracować taki mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu.

Publikacja: 24.11.2019 17:21

Morawiecki: Kowalski za prąd nie zapłaci więcej

Foto: energia.rp.pl

Premier, na antenie radia RMF FM podkreślił, że w Polsce ceny prądu należą do najniższych w Unii Europejskiej. –  Mam przekonanie, że uda się wypracować mechanizm, żeby gospodarstwa domowe nie miały podwyżki cen prądu – powiedział Morawiecki.

Natomiast w innej sytuacji jest biznes. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin kilka dni temu informował, że podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie, ale dodał, że podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika  z rynkowych cen wytwarzania energii.

""

Topnieją obroty energią w umowach terminowych

energia.rp.pl

Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki poinformował w poniedziałek, że trafiły do niego wnioski dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. Wnioski skierowały zobowiązane do tego przedsiębiorstwa energetyczne, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu z czterech grup energetycznych: PGE, Tauron, Enea i Energa.

– Co teraz zawnioskowały spółki energetyczne,  jeszcze nie wiem – powiedział w sobotę premier. Dodał, że wnioski te są składane do regulatora i „że w dialogu z nim jest wypracowywany mechanizm”.

Tegoroczne zamrożenie cen prądu mocno wpływa na biznesy firm energetycznych. Funkcjonują one w niepewnym otoczeniu rynkowym, co ma przełożenie na ich wycenę. Wartość akcji wszystkich państwowych spółek energetycznych notowanych na giełdzie w ostatnich latach mocno spadała. Jest to również pokłosie  skłaniania ich do wspierania lub kupowania podupadających kopalni, wciągnięcie koncernów w plan wybudowania w Ostrołęce kontrowersyjnego bloku węglowego czy  utrzymywanie wysokich cen krajowego węgla dla energetyki, by wykazać rentowność polskiego górnictwa.

Ceny Energii
Ustawa o cenach energii bliżej przyjęcia przez rząd. Kto zapłaci za obniżenie taryf?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ceny Energii
Trend spadkowy przełamany. Ceny energii elektrycznej na przyszły rok rosną
Ceny Energii
Kto odpowiada za braki rekompensat za mrożenie cen prądu?
Ceny Energii
Awantura o bon energetyczny. Poszło o przepisy projektu ustawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ceny Energii
Odmrożenie cen energii oznacza skok czynszów. Ale jest ratunek