Dostawcy przedstawili wiążące oferty na Blok 5 oraz niewiążące oferty na trzy pozostałe bloki. "Z radością potwierdzamy mocne zainteresowanie wszystkich trzech oferentów budową nowej elektrowni atomowej w Czechach. Obserwowaliśmy szczegółowe przygotowania wszystkich oferentów od ogłoszenia przetargu w marcu ubiegłego roku. Teraz przeanalizujemy oferty i zgodnie z umową ze skarbem państwa, przedstawimy raport z tej analizy do akceptacji Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a następnie czeskiego rządu" - powiedział członek zarządu i dyrektor oddziału CEZ New Energy Tomáš Pleskač, cytowany w komunikacie. Teraz przyjdzie czas na analizy.

Finalizacja umowy spodziewana jest w ciągu najbliższego roku. Po podpisaniu kontraktu przygotowana zostanie dokumentacja projektu, tak aby nowy blok mógł rozpocząć rozruch w 2036 r.

Nowy blok zostanie wybudowany obok istniejącej elektrowni i w przyszłości zastąpi część jej mocy. Pierwszy blok elektrowni jądrowej Dukovany został bowiem  oddany do użytku w 1985 r.