Największa elektrownia atomowa Europy przejdzie na rosyjskie paliwo

Zaporoska elektrownia atomowa znów ma pracować na rosyjskim paliwie jądrowym, zapowiada Rosatom. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi i na jak długo. Na razie obiekt nie produkuje prądu, a pracownicy są porywani i są zmuszani do pracy na rzecz Rosji.

Publikacja: 12.10.2022 16:48

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Zaporoska Elektrownia Jądrowa

Foto: AFP

Szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow poinformował, że kilka reaktorów zaporoskiej elektrowni jądrowej (ma ich sześć o mocy ponad 1000 WM każdy) planuje się przerobić na rosyjskie paliwo. Teraz pracują one na paliwie amerykańskiej firmy elektrycznej Westinghouse, dostarczanym z zakładów na terenie Szwecji.

Lichaczow nie sprecyzował jednak, kiedy amerykańskie paliwo zostanie zastąpione rosyjskim odpowiednikiem. „To kwestia czysto technologiczna, a nie polityczna” – zapewnił. Według szefa Rosatomu, jego firma przygotowuje „najlepsze paliwo” do ciśnieniowych reaktorów wodnych.

Czytaj więcej

Putin o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej: Niepokojąca

Ukraińcy przeszli na amerykańskie paliwo 5 lat temu, przestali też wysyłać do Rosji zużyte paliwo, co pozbawiło Rosatom znacznych zysków.

Od 4 marca elektrownia jądrowa Zaporoże jest kontrolowana przez rosyjskich najeźdźców. Dziś rano, 12 października w wyniku ostrzału rakietowego przez wojska rosyjskie uszkodzona została podstacja Dnieprowska elektrowni w obwodzie dniepropietrowskim, informuje ukraiński Energoatom.

W rezultacie linia VL-750 kV „Dnieprowska" została odłączona, co z kolei skutkowało tym, że elektrownia jądrowa Zaporoże okazała się całkowicie pozbawiona energii. Generatory diesla włączyły się automatycznie. Energoatom przygotował i wysłał do elektrowni kolejną partię oleju napędowego, ale strona rosyjska nie przepuszcza konwoju firmy.

Agencja Unian przypomina, że 30 września rosyjskie wojsko zatrzymało Igora Muraszowa, dyrektora generalnego zaporoskiej elektrowni i zabrało go w nieznane miejsce. Wczoraj 11 października rosyjscy okupanci uprowadzili wicedyrektora elektrowni Walerego Martiniuka, a pracowników siłą zmuszają do podpisywania umów z Rosatomem.

Czytaj więcej

Miasto z Zaporoską Elektrownią Jądrową znów pod rosyjskim ostrzałem
Atom
Francuski gigant jądrowy EDF znów pod pełną kontrolą państwa
Atom
Niemcy nie sprzedadzą Węgrom urządzeń do atomówki Paks
Atom
Oddala się tani prąd z Ukrainy
Atom
Po wysadzeniu tamy na Dnieprze elektrownia atomowa w Zaporożu może mieć kłopoty
Atom
Zmiana w fotelu ministra odpowiedzialnego za atom