Umowy dotyczą współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Westinghouse podpisał porozumienia na rzecz długoterminowej współpracy w Polsce i regionie Rafako, ZKS Ferrum, KB Pomorze, Mostostalem Kraków, OMIS, GP Baltic, Protea,Polimex Mostostal S.A., Fogo oraz z Zarmen Group.

- Westinghouse jest gotowy wesprzeć Polskę w osiągnięciu celów związanych z polityką energetyczną. Będziemy działać w oparciu o nasze doświadczenie w realizacji inwestycji w technologie jądrowe na całym świecie. Te zadania będzie dodatkowo wspierał zespół prawie 200 pracowników zatrudnionych w Globalnym Centrum Usług Wspólnych Westinghouse w Krakowie, który jest zaangażowany w globalne działania naszej firmy. Chcemy zapewnić Polsce najlepszą technologię na rzecz realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, a także by zabezpieczyć potrzeby energetyczne polskiej gospodarki – powiedział Mirosław Kowalik, Prezes Westinghouse Polska.

Amerykański koncern jest jednym z trzech pretendentów do pierwszego przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Czytaj więcej

Ukłon Brukseli w stronę Polski. Atom może być zieloną inwestycją