Szkocja przechodzi na wodór

Za dziesięć lat Szkocja ma stać się krajem niskoemisyjnym, a za ćwierć wieku – bez żadnych szkodliwych emisji. W odróżnieniu od wielu innych krajów górale nie wykorzystają do tego wiatraków czy paneli fotowoltaicznych, ale…wodór.

Publikacja: 23.12.2020 09:53

Szkocja przechodzi na wodór

Foto: energia.rp.pl

Sektor wodoru otrzyma w ciągu najbliższych pięciu lat 100 milionów funtów ze 180 mln funtów znajdujących się w rządowym funduszu wspierania przejścia Szkocji na zerową emisyjność, głosił szkocki rząd. Zgodnie z przyjętym programem, Szkocja ma stać się wiodącym krajem wodorowym, z ambicjami wytworzenia 5 GW odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru do 2030 r. To wystarczy do zasilenia 1,8 miliona domów.

„Jesteśmy pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który opublikował oświadczenie dotyczące polityki wodorowej. Precyzuje ona w jaki sposób możemy najlepiej wykorzystać ogromny potencjał Szkocji w tym nowym sektorze. Wodór szybko znajduje sobie miejsce na arenie międzynarodowej jako trwałe rozwiązanie odejścia gospodarki od paliw kopalnych i kluczowy element transformacji energetycznej.

""

Japonia jest liderem rozwiązań wodorowych, na zdjęciu technologia „Power to gas” w Jokohamie/Bloomberg

energia.rp.pl

Szkocja jest gotowa odegrać tu swoją rolę wraz z innymi krajami europejskimi. Dlatego (…) zainwestujemy 100 milionów funtów ze środków rządu szkockiego w stymulowanie sektora wodorowego i jego łańcucha dostaw – zadeklarował Paul Wheelhouse minister energetyki Szkocji.

Zapewnił, że Szkocja ma pod dostatkiem surowców niezbędnych do produkcji taniego wodoru.
– Mamy też jedne z najlepszych na świecie zasobów eksperckich w zakresie inżynierii morskiej. A to pozwoli wykorzystać potencjał Szkocji – wiatr, fale i pływy do produkcji wodoru. Dlatego Szkocja jest jednym z najlepiej przygotowanych krajów na świecie do rozwoju konkurencyjnego cenowo wodoru na potrzeby naszej własnej gospodarki.

A także do eksportowania nadwyżki do innych krajów europejskich o rosnącym popycie, ale niewystarczającej podaży. Analizy przeprowadzone przy władze w Edynburgu pokazują, że przemysł wodorowy może dać szkockiej gospodarce nawet 25 miliardów funtów rocznie.

„Żadne paliwo, ani żadna technologia nie są same w sobie rozwiązaniem problemów klimatycznych, ale wodór ma potencjał, by stać się bardzo ważną częścią progresywnego, niskoemisyjnego systemu energetycznego, wspierającego nasze przejście do zero emisyjności w transporcie, ogrzewaniu i przemyśle. Jesteśmy zaangażowani we wspieranie tego wschodzącego sektora. Dzięki temu przekształcimy proces produkcji, magazynowania i wykorzystywania energii, co z kolei da maksymalne korzyści ekonomiczne, jakie może przynieść produkcja wodoru ”.

""

Platforma wydobywcza The West Phoenix w Wielkiej Brytanii/Bloomberg

energia.rp.pl

Prezes Scottish Hydrogen and Fuel Cell Association Nigel Holmes podkreślił, że osiągnięcie zerowej emisji do 2045 r jest całkiem realne. Bazuje bowiem „na doświadczeniach i wnioskach wyciągniętych z projektów w Aberdeen, Orkady i Wyspy Zachodnie. Wyspy i porty będą ośrodkami innowacji w dziedzinie energii, kumulując na dużą skalę odnawialne źródła do produkcji wodoru. Da to 25 GW do 2045 r. Będzie produkować 126 TWh zielonego wodoru rocznie w całej Szkocji, z czego 32 TWh zapewni cel zerowy netto Szkocji i 94 TWh ekologicznego wodoru na eksport” – wyliczył Holmes.

Wodór – który nie emituje dwutlenku węgla – może być stosowany jako alternatywa dla gazu ziemnego do przesyłu i magazynowania energii i mógłby zastąpić paliwa kopalne w procesach przemysłowych, silnikach spalinowych i domach.

Wodór
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Wodór
MOL uruchamia największy zakład produkcji zielonego wodoru w regionie
energia
Polacy daleko w kolejce po wodór. Poznaliśmy raport PIE
Wodór
Tylko jedna stacja wodorowa w Polsce. Gdzie powstała?
Wodór
Ósma w Polsce dolina wodorowa powstała w Kozienicach
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy