Kolejna odsłona sporu Arcusa z Energą – pozew na 174 mln zł

materiały prasowe

Arcus oraz jej spółka zależna T-matic Systems złożyły pozew przeciwko Enerdze Operator o 174,11 mln zł odszkodowania.

To wyliczone przez spółki straty związane z kontraktami zawartymi w latach 2011-2013 na dostawy tzw. inteligentnych liczników energii dla zależnej od gdańskiej grupy spółki dystrybucyjnej.

Energa i Arcus od lat pozostają w konflikcie. Dlatego pozew formułuje zarzuty przypisujące Enerdze odpowiedzialność w odniesieniu do negatywnych następstw działań i zaniechań związanych z powstaniem, eskalacją i przeciąganiem sporu.

W ocenie Arcusa i T-matic bezzasadne i bezprawne żądania Energi (jako zamawiającego) dotyczące zapłaty znaczących kwot w ramach roszczeń związanych z wykonaniem umów, w tym naliczenie kar umownych, a także brak uregulowania przez energetyczny koncern należności związanych z wykonanymi pracami, miały negatywny wpływ na działalność powodów.

Spółki przypisują Enerdze bezpośrednią i wyłączną winę za pogorszenie się ich sytuacji finansowej oraz utratę środków w kwocie dochodzonej.

– W szczególności bezzasadne naliczenie kar umownych w wysokości rażąco niesłusznej (niesprawiedliwej), przy jednoczesnej świadomości konieczności uczynienia przez Emitenta z ww. informacji faktu publicznie znanego (w związku z obowiązkiem raportowania) mogło być uznane za działanie uchybiające panującym w obrocie gospodarczym zasadom lojalności oraz uczciwości, a także nadużycie prawa w związku z zaistniałą sprzecznością z zasadami współżycia społecznego – czytamy w komunikacie.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen będzie więcej zarabiał na prądzie

Gdyby nie opóźnienia we Włocławku, Płocku i Trzebini, koncern już wcześniej byłby istotnym graczem ...

W JSW podwyżki dla górników

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisał porozumienie płacowe z organizacjami związkowymi. Fundusz wynagrodzeń wzrośnie o ...

Ukraina: rok bez gazu z Gazpromu

Naftogaz świętuje rok bez zakupów gazu w rosyjskim Gazpromie. Zdaniem Ukraińców to ogromne osiągnięcie. ...

Wyznaczono trasę Baltic Pipe

Gaz-System zaakceptował przebieg gazociągu zaproponowany przez firmę Ramboll. Ma on biec przez duńskie i ...

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Potrzebujemy gazu norweskiego

Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować ...

Przed nami lata taniej ropy

W przyszłym roku średnia cena baryłki Brenta wyniesie ok. 56 dol. Do 80 dol. ...