PGE tworzy duży fundusz inwestycyjny. Cel: startupy

Adobe Stock

Energy Research Capital, którego kapitalizacja sięgnie 40 mln zł, poszuka dla koncernu energetycznego innowacji z sektora internetu rzeczy i elektromobilności – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Energy Research Capital (ERC) właśnie rusza. Fundusz zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge Alfa, otrzyma też środki od PGE. W sumie ma dysponować budżetem 40 mln zł.
– Aktywnie korzystamy z dźwigni finansowej dostępnej w ramach BRIdge Alfa. Jednym z założeń strategii inwestycyjnej naszego podmiotu było pozyskanie środków na utworzenie zewnętrznych funduszy inwestycyjnych w ramach dostępnych programów Polskiego Funduszu Rozwoju oraz NCBiR. Dziś możemy mówić o dużym sukcesie, uruchamiając pierwszy tego typu fundusz – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures.

ERC ma inwestować w startupy i nowatorskie projekty z zakresu energetyki, internetu rzeczy oraz przetwarzania danych i tzw. teleinformatyki. Na celowniku będą m.in. innowacyjne przedsięwzięcia z sektora odnawialnych źródeł energii czy elektromobilności. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, fundusz ma wyszukiwać koncepty znajdujące się w bardzo wczesnej fazie badań i rozwoju (tzw. fundusz typu pre-seed), oceniać ich potencjał, m.in. pod kątem korzyści dla PGE, a następnie komercjalizować.

Jak tłumaczą w PGE, innowacyjność jest jednym z filarów strategii koncernu. Na obszar badań, rozwoju i innowacji do 2020 r. grupa przeznaczy łącznie ok. 400 mln zł, z czego połowa to środki własne. W ramach tej strategii PGE Ventures inwestuje w startupy. W portfelu ma ich już pięć. Z naszych informacji wynika, że do dwóch inwestycji z początku br. (PGE zainwestowało wówczas w Scanway i PiMerge) dołączyły właśnie trzy kolejne. Chodzi o spółki technologiczne Lerta, Altligt i Abyss Glass.
– Kolejne nowe fundusze i startupy w portfelu inwestycyjnym PGE Ventures są dowodem na to, że realizujemy strategię grupy, a rozbudowa portfolio po roku działalności PGE Ventures świadczy o efektywnym osiąganiu celów, jakie postawiliśmy przed spółką – komentuje Henryk Baranowski, prezes PGE.

Startupy, w które zaiwnestował dotąd koncern, działają w szeroko rozumianej branży smart home (oferują rozwiązania dla tzw. inteligentnych domów). Spółka Lerta zajmuje się budową platformy do pomiaru i analizy wytwarzania energii elektrycznej i jej poboru przez gospodarstwa domowe i klientów biznesowych. Na bazie autorskich rozwiązań tworzy modele biznesowe do zastosowania w projektach inteligentnych domów, wirtualnych elektrowni i zarządzania popytem.

Druga z firm – Altlight – zamierza z kolei wprowadzić na rynek produkty smart home, które pozwolą odbiorcom kontrolować rachunki za prąd m.in. poprzez zdalne sterowanie oświetleniem i programowanie scenariuszy zużycia energii.
Nad rozszerzeniem oferty wyrobów smart home będzie mogła pracować również Abyss Glass. To jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich startupów – producent i dystrybutor interaktywnych luster, które są innowacyjnym nośnikiem marketingowo-informacyjnym.
Przedstawiciele startupów, które trafiły pod skrzydła PGE, nie ukrywają, że liczą na zdecydowany rozwój biznesu. – Połączenie naszego produktu z doświadczeniem dużej grupy energetycznej oraz zespołów zarządzających funduszami pozwolą na jeszcze szybszy rozwój spółki, w szczególności na rynkach zagranicznych – przekonuje Borys Tomala, szef spółki Lerta.

Arkadiusz Adamek, prezes Abyss Glass, twierdzi, że współpraca z PGE zaowocuje już w najbliższych miesiącach. – Obszary, na których skupiamy się w pierwszej kolejności, to inwestycje w zasoby ludzkie oraz badania i rozwój. Chcemy, by nasze lustra interaktywne posiadały dodatkowe, bardziej zaawansowane funkcjonalności, dzięki czemu będą cieszyły się zainteresowaniem klientów z kolejnych branż, takich jak branża budowlana czy handel detaliczny – podkreśla.

Abyss Glass również myśli o ekspansji zagranicznej. – Jako młoda polska firma mamy ambicje, by sprzedawać nasz produkt na wielu światowych rynkach. Wierzymy, że ze wsparciem nowego inwestora ten cel uda się osiągnąć w perspektywie zaledwie kilku lat – dodaje Adamek.
Altlight ma natomiast ambicję, by spopularyzować rozwiązania smart home. Kierujący startupem Kamil Sumera tłumaczy, że domowa automatyka powinna być intuicyjna, działać niezauważenie oraz przynosić oszczędności, nie koszty. – Jestem przekonany, że Altlight spełni te oczekiwania, i tym samym pozytywnie wpłynie na postrzeganie rozwiązań z obszaru smart home – dodaje Sumera. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porazi nas drogi prąd

Rosnące ceny energii wyhamują inwestycje i uderzą w zbiorowy transport. Przewoźnicy kolejowi będą podnosić ...

Gazowy rozwód Turcji z Rosją

Turcja i Rosja przerwały rozmowy w sprawie gazociągu Turecki Potok. Ankara kupi gaz w ...

Włosi zwalniają ludzi przez Rosjan

Firma, która miała kłaść rosyjski rurociąg na dnie Morza Czarnego, zwolni 8800 pracowników. Wini ...

Na ile Bruksela pozwoli urosnąć Orlenowi?

W poniedziałek Komisja Europejska zacznie analizować dokumentację dotycząca fuzji obu koncernów. Jej zgoda może ...

Gazprom już zawładnął OPAL

Rosyjski koncern od tygodnia wykorzystuje blisko 90 proc. mocy gazociągu OPAL. Nord Stream przesyła ...

Gaz nadal będzie drogi

Duży popyt, niskie zapasy i notowania surowców energetycznych – to wszystko sprawia, że nie ...