PGE tworzy duży fundusz inwestycyjny. Cel: startupy

Adobe Stock

Energy Research Capital, którego kapitalizacja sięgnie 40 mln zł, poszuka dla koncernu energetycznego innowacji z sektora internetu rzeczy i elektromobilności – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Energy Research Capital (ERC) właśnie rusza. Fundusz zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge Alfa, otrzyma też środki od PGE. W sumie ma dysponować budżetem 40 mln zł.
– Aktywnie korzystamy z dźwigni finansowej dostępnej w ramach BRIdge Alfa. Jednym z założeń strategii inwestycyjnej naszego podmiotu było pozyskanie środków na utworzenie zewnętrznych funduszy inwestycyjnych w ramach dostępnych programów Polskiego Funduszu Rozwoju oraz NCBiR. Dziś możemy mówić o dużym sukcesie, uruchamiając pierwszy tego typu fundusz – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures.

ERC ma inwestować w startupy i nowatorskie projekty z zakresu energetyki, internetu rzeczy oraz przetwarzania danych i tzw. teleinformatyki. Na celowniku będą m.in. innowacyjne przedsięwzięcia z sektora odnawialnych źródeł energii czy elektromobilności. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, fundusz ma wyszukiwać koncepty znajdujące się w bardzo wczesnej fazie badań i rozwoju (tzw. fundusz typu pre-seed), oceniać ich potencjał, m.in. pod kątem korzyści dla PGE, a następnie komercjalizować.

Jak tłumaczą w PGE, innowacyjność jest jednym z filarów strategii koncernu. Na obszar badań, rozwoju i innowacji do 2020 r. grupa przeznaczy łącznie ok. 400 mln zł, z czego połowa to środki własne. W ramach tej strategii PGE Ventures inwestuje w startupy. W portfelu ma ich już pięć. Z naszych informacji wynika, że do dwóch inwestycji z początku br. (PGE zainwestowało wówczas w Scanway i PiMerge) dołączyły właśnie trzy kolejne. Chodzi o spółki technologiczne Lerta, Altligt i Abyss Glass.
– Kolejne nowe fundusze i startupy w portfelu inwestycyjnym PGE Ventures są dowodem na to, że realizujemy strategię grupy, a rozbudowa portfolio po roku działalności PGE Ventures świadczy o efektywnym osiąganiu celów, jakie postawiliśmy przed spółką – komentuje Henryk Baranowski, prezes PGE.

Startupy, w które zaiwnestował dotąd koncern, działają w szeroko rozumianej branży smart home (oferują rozwiązania dla tzw. inteligentnych domów). Spółka Lerta zajmuje się budową platformy do pomiaru i analizy wytwarzania energii elektrycznej i jej poboru przez gospodarstwa domowe i klientów biznesowych. Na bazie autorskich rozwiązań tworzy modele biznesowe do zastosowania w projektach inteligentnych domów, wirtualnych elektrowni i zarządzania popytem.

Druga z firm – Altlight – zamierza z kolei wprowadzić na rynek produkty smart home, które pozwolą odbiorcom kontrolować rachunki za prąd m.in. poprzez zdalne sterowanie oświetleniem i programowanie scenariuszy zużycia energii.
Nad rozszerzeniem oferty wyrobów smart home będzie mogła pracować również Abyss Glass. To jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich startupów – producent i dystrybutor interaktywnych luster, które są innowacyjnym nośnikiem marketingowo-informacyjnym.
Przedstawiciele startupów, które trafiły pod skrzydła PGE, nie ukrywają, że liczą na zdecydowany rozwój biznesu. – Połączenie naszego produktu z doświadczeniem dużej grupy energetycznej oraz zespołów zarządzających funduszami pozwolą na jeszcze szybszy rozwój spółki, w szczególności na rynkach zagranicznych – przekonuje Borys Tomala, szef spółki Lerta.

Arkadiusz Adamek, prezes Abyss Glass, twierdzi, że współpraca z PGE zaowocuje już w najbliższych miesiącach. – Obszary, na których skupiamy się w pierwszej kolejności, to inwestycje w zasoby ludzkie oraz badania i rozwój. Chcemy, by nasze lustra interaktywne posiadały dodatkowe, bardziej zaawansowane funkcjonalności, dzięki czemu będą cieszyły się zainteresowaniem klientów z kolejnych branż, takich jak branża budowlana czy handel detaliczny – podkreśla.

Abyss Glass również myśli o ekspansji zagranicznej. – Jako młoda polska firma mamy ambicje, by sprzedawać nasz produkt na wielu światowych rynkach. Wierzymy, że ze wsparciem nowego inwestora ten cel uda się osiągnąć w perspektywie zaledwie kilku lat – dodaje Adamek.
Altlight ma natomiast ambicję, by spopularyzować rozwiązania smart home. Kierujący startupem Kamil Sumera tłumaczy, że domowa automatyka powinna być intuicyjna, działać niezauważenie oraz przynosić oszczędności, nie koszty. – Jestem przekonany, że Altlight spełni te oczekiwania, i tym samym pozytywnie wpłynie na postrzeganie rozwiązań z obszaru smart home – dodaje Sumera. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stanowisko polskiej energetyki na Szczyt Klimatyczny w Katowicach

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), zrzeszający największe polskie grupy energetyczne, zaprezentował stanowisko branży na ...

Rewolucja w Wenezueli może zatrząść rynkiem ropy

USA uznały Juana Guaido, lidera wenezuelskiej opozycji za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Podobnie zrobiły też: ...

Kurtyka: Katowickie porozumienie przejdzie do historii

Wszyscy musieli sporo dać, żeby sporo zyskać. To porozumienie na trwałe przejdzie do historii ...

„Przyjaźń” wciąż brudna; kraje Unii sięgają po rezerwy ropy

Drugi tydzień stoi transport rosyjskiej ropy naftociągiem „Przyjaźń”. W rurach Białorusi, Polski i Ukrainy ...

Leśne gospodarstwa węglowe przez 30 lat mają pochłonąć niemal 1 mln ton dwutlenku węgla

Las pochłonie dwutlenek węgla

Nowy projekt ochrony klimatu: leśne gospodarstwa węglowe. Niemal 1 mln ton dwutlenku węgla (CO2) ...

Firmy handlują gazem tylko na giełdzie

Zorganizowany obrót błękitnym paliwem w Polsce prowadzony jest niemal wyłącznie na TGE. Na PTP ...