Wystartowała rejestracja na PRECOP 28

Już 5 i 6 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotkają się przedstawiciele biznesu, gospodarki, nauki oraz instytucji i organizacji pozarządowych. Eksperci podejmą dyskusję o najważniejszych tematach szczytu klimatycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (UN Climate Change Conference 2023 – COP 28).

Publikacja: 05.09.2023 03:00

Wystartowała rejestracja na PRECOP 28

Foto: Adobe Stock

Czy światowi przywódcy są w stanie wypracować wspólne działania wobec postępującej zmiany klimatu? Jaką politykę Europa powinna przyjąć wobec wciąż narastających skutków katastrofy klimatycznej? Jakie działania muszą zostać podjęte, aby realnie wpłynąć na redukcję emisji CO2 i jaką rolę w tym procesie odgrywa gospodarka? O tym w Katowicach będą rozmawiać uczestnicy dwudniowej konferencji przygotowującej do COP 28 w Dubaju.

Ubiegłoroczny PRECOP 27 zgromadził 1200 uczestników. W ponad 20 debatach, dyskusjach i wydarzeniach głos zabrali wysocy przedstawiciele agend ONZ i Unii Europejskiej, ambasadorzy i politycy oraz byli prezydenci COP. Co czeka na uczestników konferencji w tym roku? PRECOP 28 rozpocznie się od sesji inaugurującej, pt. „Świat bez emisji – czas na przyspieszenie”, w czasie której zaproszeni eksperci postarają się odpowiedzieć na pytania m.in.: gdzie jesteśmy na drodze do neutralności klimatycznej i spełnienia założeń porozumienia paryskiego? Jak wiele brakuje, by zatrzymać katastrofę klimatyczną w jej najgorszym scenariuszu? Co firmy i decydenci mogą wspólnie robić, aby zlikwidować tzw. lukę emisyjną? Na jakich sektorach gospodarki i źródłach emisji powinniśmy się skupić?

– Gospodarki Unii Europejskiej stoją przed wyzwaniem, jakim jest osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych netto. W ślad za porozumieniem paryskim 2015 państwa członkowskie UE zobowiązały się do podjęcia działań, dzięki którym do 2050 roku staną się pierwszą na świecie gospodarką neutralną klimatycznie. To ambitny i ważny cel wobec postępującej degradacji klimatu, z którą mierzymy się od lat. Unia Europejska zobowiązała się także, że na drodze do osiągnięcia głównego celu do 2030 roku ograniczy emisje o minimum 55 proc. Pozostało nam mniej niż siedem lat na wywiązanie się z tej obietnicy. PRECOP 28 jest zatem świetną okazją do kontynuowania tego światowego dialogu o naszej planecie. Wraz z Grupą PTWP stworzyliśmy przestrzeń, w której różne środowiska spotykają się i wzajemnie inspirują, motywują. Co roku wypracowane podczas konferencji idee i stanowiska są solidną podstawą do dalszych efektywnych działań na rzecz ochrony klimatu – mówi Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.

Organizatorzy konferencji – United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupa PTWP – zapewniają, że i tym razem nie zabraknie inspirujących rozmów na tematy ważne i kluczowe dla przeciwdziałania zmianie klimatycznej. Przez dwa dni wydarzenia 150 wyjątkowych prelegentów weźmie udział w 30 sesjach tematycznych. Wśród tegorocznych paneli, dyskusji i debat nie zabraknie takich tematów jak:

- transformacja energetyczna,

- redukcja emisji gazów cieplarnianych,

- zrównoważone finansowanie,

- zielone miasta,

- szanse i wyzwania dla biznesu oraz ESG,

- zrównoważone rolnictwo,

- edukacja klimatyczna.

– Wszystkie tematy z agendy, choć dotyczą różnych aspektów zmiany klimatycznej, mają wspólny mianownik – zeroemisyjność. Jednym z głównych nurtów będzie trwająca transformacja sektora energii w kierunku eliminacji paliw kopalnych i zmniejszania wpływu energetyki oraz gospodarki na środowisko i klimat. Będzie miał on wydźwięk wręcz symboliczny z racji lokalizacji tegorocznego szczytu klimatycznego – Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z największych na świecie dostawców paliw kopalnych. Wierzę, że tematy, o których będziemy rozmawiać, stworzą nasz fundament pod COP 28. Wymiana doświadczeń, rozmowy ekspertów, inspirujące wystąpienia pozwolą wypracować wspólne stanowisko różnych środowisk, które na koniec będą mówić jednym głosem. Podejmowanie tematu globalnego ocieplenia przez ludzi biznesu, gospodarki czy nauki jest wyjątkowo istotne – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Zapisy na wydarzenie już ruszyły. Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w konferencji mogą zarejestrować się za pośrednictwem formularza. Szczegółowa agenda oraz tematy poszczególnych paneli znajdują się na stronie: /www.precop.pl/pl/sesje/

Walka o klimat
Mieszkańcy mogą zobaczyć, że smog otacza nie tylko sąsiadów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Walka o klimat
Biznes czeka energetyczna rewolucja
Walka o klimat
Firmy przed odpadową rewolucją
Walka o klimat
Przywracanie miastom zieleni to nie tylko frajda dla oczu
Walka o klimat
Ceny będą niższe, jeżeli konsumenci odpowiednio posegregują odpady