Duński fundusz wesprze australijski projekt eksportu wodoru z OZE

Fundusz Copenhagen Infrastructure Partners i Hydrogen Renewables Australia będą realizować wspólnie projekt produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Docelowo paliwo wodorowe z Australii trafi na eksport, do Japonii i Korei Południowej.

Projekt Murchison Renewable Hydrogen o mocy 5 GW zlokalizowany będzie w Australii Zachodniej. Do produkcji paliwa wodorowego będą wykorzystywane elektrownie fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe. Mimo że inicjatywa jest na wczesnym etapie, jej partnerem został globalny fundusz Copenhagen Infrastructure Partners. Całkowity budżet projektu szacuje się na 10 – 12 miliardów dol.

– Naszym zamiarem jest wspólna praca, przy czym Copenhagen Infrastructure Partners zasadniczo sfinansuje projekt kapitałem w miarę postępów, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów wykonalności i osiągania kamieni milowych – podsumował współpracę Terry Kallis, prezes Hydrogen Renewables Australia.

A wind turbine stand on property/Bloomberg

Pozyskanie tak dużego partnera jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji projektu. Duński fundusz specjalizuje się w infrastrukturze OZE i obecnie zarządza aktywami o wartości ponad 12 mld euro. Partnerem technologicznym projektu jest Siemens.

Inicjatywa Murchison jest jednym z kilku podobnych megaprojektów, które pojawiły się w ostatnich latach. Australijczycy chcą wykorzystać posiadany duży potencjał z fotowoltaiki i wiatru w zachodnim regionie kraju i planują ekspansję w zakresie eksportu wodoru wytwarzanego z OZE na rynki azjatyckie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy chcą większej osłony cen prądu

Rządowe propozycje niwelujące podwyżki cen prądu mogą być niewystarczające dla miast i gmin. Dlatego ...

Sukces emisji Serinus Energy

Spółka sprzedała 72 mln oferowanych walorów. W efekcie pozyskała 25,2 mln dolarów kanadyjskich na ...

Ukraiński prąd pomógł we wrześniu

We wtorek w godzinach szczytu padł kolejny rekord zapotrzebowania na moc. W związku z ...

Ukraińskie platformy wiercą dla Rosjan

Zajęte u wybrzeży Krymu ukraińskie platformy znów wydobywają gaz. Ale tym razem dla Rosji. ...

Elektromobilność pod prąd

Rozbudowa infrastruktury ładowania aut elektrycznych może się nie opłacać, bo liczba takich samochodów na ...

Orlen rozczarował inwestorów

W IV kwartale grupa zanotowała istotne spadki przychodów i zysków. Były one też słabsze ...