Duński fundusz wesprze australijski projekt eksportu wodoru z OZE

Fundusz Copenhagen Infrastructure Partners i Hydrogen Renewables Australia będą realizować wspólnie projekt produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Docelowo paliwo wodorowe z Australii trafi na eksport, do Japonii i Korei Południowej.

Projekt Murchison Renewable Hydrogen o mocy 5 GW zlokalizowany będzie w Australii Zachodniej. Do produkcji paliwa wodorowego będą wykorzystywane elektrownie fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe. Mimo że inicjatywa jest na wczesnym etapie, jej partnerem został globalny fundusz Copenhagen Infrastructure Partners. Całkowity budżet projektu szacuje się na 10 – 12 miliardów dol.

– Naszym zamiarem jest wspólna praca, przy czym Copenhagen Infrastructure Partners zasadniczo sfinansuje projekt kapitałem w miarę postępów, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów wykonalności i osiągania kamieni milowych – podsumował współpracę Terry Kallis, prezes Hydrogen Renewables Australia.

A wind turbine stand on property/Bloomberg

Pozyskanie tak dużego partnera jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji projektu. Duński fundusz specjalizuje się w infrastrukturze OZE i obecnie zarządza aktywami o wartości ponad 12 mld euro. Partnerem technologicznym projektu jest Siemens.

Inicjatywa Murchison jest jednym z kilku podobnych megaprojektów, które pojawiły się w ostatnich latach. Australijczycy chcą wykorzystać posiadany duży potencjał z fotowoltaiki i wiatru w zachodnim regionie kraju i planują ekspansję w zakresie eksportu wodoru wytwarzanego z OZE na rynki azjatyckie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europa się zamyka, ropa tanieje

Rynek ropy znów znalazł się na łasce sprzedawców. Blokady gospodarek w Europie spowodowały załamanie ...

Tajna strategia Pustynnego Królestwa

Arabia Saudyjska tłumaczy spadek wydobycia ropy w lipcu mniejszym popytem ze strony paliwowych koncernów. ...

W końcu jest dokument o rekompensatach za ceny prądu

W piątek po południu Ministerstwo Energii poinformowało o podpisaniu przez szefa resortu oraz skierowaniu ...

Spór o liberalizację rynku gazu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury chce najpierw dywersyfikacji dostaw, a potem liberalizacji. Resort energii ...

Ropa z Kurdystanu rośnie w siłę

Najbardziej zasobna w czarne złoto część Iraku samodzielnie eksportuje już 0,5 mln baryłek ropy ...

Nord Stream: Austriacy wspierają Gazprom

Rosyjski koncern naftowy Gazprom podpisał umowę o współpracy z austriacką grupą energetyczną OMV. Umowa ...