Górniczy związkowcy mają własny projekt umowy społecznej

Bloomberg

Przygotowania do podpisania umowy społecznej między rządem a górniczymi związkami zawodowymi idą jak po grudzie. W środę w Katowicach kolejne rozmowy przedstawicieli rządu z górnikami.

Dokument ma niebagatelne znaczenie, bo na jego podstawie polski rząd będzie przekonywał Komisję Europejską do możliwości wspierania nierentownych kopalń z publicznych pieniędzy przez trzy dekady. Choć od wrześniowego porozumienia z górnikami, które miało być preludium do podpisania umowy społecznej, minęło już kilka miesięcy, to treść ostatecznego dokumentu wciąż jest w powijakach. W środę rusza kolejne spotkanie w tej sprawie, ale przygotowany przez rząd projekt umowy pozostawia wiele do życzenia.

Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności” nie ma złudzeń: środowe rozmowy o przyszłości polskich kopalń węgla nie przyniosą żadnych rozstrzygnięć. – To będzie kolejne spotkanie robocze. Propozycja umowy społecznej, jaką dostaliśmy od rządu, to zaledwie zarys tego, co powinno się znaleźć w dokumencie. To trzeba jeszcze wypełnić treścią – komentuje Hutek.

Wydobycie węgla na Śląsku/Bloomberg

Na spotkanie w Katowicach, m.in. z wiceministrem aktywów państwowych Arturem Soboniem, związkowcy przyniosą własną propozycję umowy społecznej. Zapowiadają też walkę o przedłużenie działalności niektórych kopalń. Chcą ponadto spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. – By nie było żadnych wątpliwości, jakie jest stanowisko całego rządu w najważniejszych kwestiach – argumentuje Hutek.

Umowa społeczna, uwzględniająca m.in. daty zamknięcia poszczególnych kopalń węgla energetycznego i osłony socjalne dla górników, ma być podstawą do rozpoczęcia oficjalnych rozmów polskiego rządu z Komisją Europejską na temat możliwości dotowania nierentownych kopalń z publicznych pieniędzy. Wiele kwestii zostało już ustalonych we wrześniowym porozumieniu rządu ze związkami zawodowymi, który zakończył podziemne protesty górników. Ustalenia te miały bezpośrednio wejść do negocjowanej właśnie umowy społecznej. Jak choćby daty zamknięcia kopalń – ostatni zakład wydobywający węgiel energetyczny miałby zostać zamknięty w 2049 r.

Węgiel/Bloomberg

W międzyczasie jednak Unia Europejska podkręciła swoje ambicje w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych i wizja funkcjonowania polskich kopalń przez kolejne trzy dekady okazała się mniej realna. Związkowcy usłyszeli ze strony rządzących, że przewidywane daty likwidacji poszczególnych zakładów górniczych muszą jeszcze raz zostać ocenione przez ekspertów.

– My natomiast w przypadku kilku kopalń będziemy chcieli wynegocjować wydłużenie okresu ich funkcjonowania o rok – półtora roku, by sczerpać złoża do końca – mówi nam Hutek. – Natomiast znacznie ważniejsza jest dla nas ochrona pracowników. Chcemy więc szczegółowo ustalić, jak mają wyglądać urlopy górnicze i na jakie odprawy mogą liczyć osoby, które nie będą miały zagwarantowanej ciągłości pracy – dodaje związkowiec. We wrześniowym porozumieniu zapisano, że pracownicy kopalń węgla mają mieć zapewnioną pracę aż do emerytury.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC przed trudną sesją ministrów

Organizację Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC czeka trudne posiedzenie ministrów, bo członkowie kartelu pompują ...

Energa przygotowuje się do budowy Ostrołęki

Energa prowadzi prace, których celem jest osiągnięcie gotowości przetargowej, a następnie wyłonienie generalnego wykonawcy ...

Gazprom przegrał z Naftogazem i musi zapłacić

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. ...

Oferta dopasowana do oczekiwań klienta

Dla nowo przyłączanych budynków jednorodzinnych cena ogrzewania w sposób realny zmniejszy się o kilkadziesiąt ...

Bruksela sprawdzi Niemców czy nie faworyzują Nord Stream-2

Spółka Gazpromu wystąpiła do niemieckiego regulatora o wyłączenie gazociągu Nord Stream-2 spod unijnych przepisów energetycznych. ...

Ukraina: Czy minister energetyki działa w interesie Kremla?

Energetycy atomowi protestowali w Kijowie przeciwko zwolnieniu prezesa Energoatomu. Zarzucają nowemu ministrowi energetyki działania prorosyjskie. ...