Flota tankowców dostarczy ropę z USA do Chin

The tanker Maria, left, sails out of the Port of Corpus Christi after discharging crude oil at the Citgo refinery in Corpus Christi, Texas, U.S/Bloomberg

We wrześniu do Chin dopłynie największa w historii partia amerykańskiej ropy. Będzie tak duża, że transportować ją będzie 19 tankowców

Chińskie koncerny zamówiły w USA 37 milionów baryłek ropy z dostawą na wrzesień, informuje agencja Bloomberg. W rezultacie Chiny będą odpowiadały za jedną trzecią do połowy wszystkich dostaw eksportowych amerykańskich nafciarzy, które w ostatnich tygodniach wahały się w granicach 2,1-3,1 mln baryłek dziennie. Jeśli wszystkie kontrakty frachtowe zostaną zrealizowane, wrześniowy eksport amerykańskiej ropy do Chin przekroczy poprzedni rekord ustanowiony w maju. Wtedy do ChRL trafiło 35,2 mln baryłek i była to największa dostawa do jednego kraju w historii dostępnych statystyk eksportowych.

Większość tankowców, które przewiozą amerykańską ropę, jest dzierżawiona przez Unipec, handlową spółkę zależną chińskiego koncernu Sinopec – operatora krajowych rafinerii. Pozostałe zostały wyczarterowane przez PetroChina, spółkę zależną China National Petroleum Corp (CNPC).

Rurociągi surowcowe/Bloomberg

Pekin zwiększają zakupy towarów z USA, aby wykonać „pierwszy etap” porozumienia handlowego, który zawarły z Białym Domem w styczniu. Zgodnie z umową, Chiny kupią produkty amerykańskie o wartości 200 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat, w tym surowce warte 52 miliardy dolarów.- Amerykańską ropą Chińczycy wypełniają zbiorniki rezerw strategicznych – mówi agencja Yongtao Liu analityk Energy Aspects.

W tym kwartale w Chinach zostanie oddany do użytku nowy magazyn ropy o pojemności 32 milionów baryłek. Ponadto na chińskim rynku rośnie zapotrzebowanie na benzynę i produkty petrochemiczne, do produkcji których pasują mało zanieczyszczone amerykańskie marki ropy – dodał Liu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mniej węgla z polskich kopalń

W styczniu zmniejszyła się produkcja węgla kamiennego i brunatnego w Polsce, w porównaniu z ...

Porozumienie w Paryżu przywódców aż 195 krajów uczestnicy konferencji przyjęli owacją na stojąco

Jedność w obronie Ziemi

Znaczenie porozumienia paryskiego z 2015 r. polegało na połączeniu sił niemal wszystkich krajów w ...

Nie korzystamy z tarczy antykryzysowej

Wzrosły wyzwania dla naszej działalności, ale Grupa Apator na razie ma zamówienia. Na rynku ...

Energetyczne mosty na rafie

Polsko-litewskie łączniki sieci energii elektrycznej i gazu potykają się o politykę. Czy możliwe jest ...

Rosneft ryzykuje w Kurdystanie

Władze Iraku ostrzegły zagraniczne koncerny przed zawieraniem umów naftowych z iracką prowincją Kurdystan. Kontrakt ...

Prezes URE zaniepokojony zamrożeniem cen prądu

Na wprowadzone w błyskawicznym tempie przepisy, mające na celu utrzymanie w 2019 r. rachunków ...