Flota tankowców dostarczy ropę z USA do Chin

The tanker Maria, left, sails out of the Port of Corpus Christi after discharging crude oil at the Citgo refinery in Corpus Christi, Texas, U.S/Bloomberg

We wrześniu do Chin dopłynie największa w historii partia amerykańskiej ropy. Będzie tak duża, że transportować ją będzie 19 tankowców

Chińskie koncerny zamówiły w USA 37 milionów baryłek ropy z dostawą na wrzesień, informuje agencja Bloomberg. W rezultacie Chiny będą odpowiadały za jedną trzecią do połowy wszystkich dostaw eksportowych amerykańskich nafciarzy, które w ostatnich tygodniach wahały się w granicach 2,1-3,1 mln baryłek dziennie. Jeśli wszystkie kontrakty frachtowe zostaną zrealizowane, wrześniowy eksport amerykańskiej ropy do Chin przekroczy poprzedni rekord ustanowiony w maju. Wtedy do ChRL trafiło 35,2 mln baryłek i była to największa dostawa do jednego kraju w historii dostępnych statystyk eksportowych.

Większość tankowców, które przewiozą amerykańską ropę, jest dzierżawiona przez Unipec, handlową spółkę zależną chińskiego koncernu Sinopec – operatora krajowych rafinerii. Pozostałe zostały wyczarterowane przez PetroChina, spółkę zależną China National Petroleum Corp (CNPC).

Rurociągi surowcowe/Bloomberg

Pekin zwiększają zakupy towarów z USA, aby wykonać „pierwszy etap” porozumienia handlowego, który zawarły z Białym Domem w styczniu. Zgodnie z umową, Chiny kupią produkty amerykańskie o wartości 200 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat, w tym surowce warte 52 miliardy dolarów.- Amerykańską ropą Chińczycy wypełniają zbiorniki rezerw strategicznych – mówi agencja Yongtao Liu analityk Energy Aspects.

W tym kwartale w Chinach zostanie oddany do użytku nowy magazyn ropy o pojemności 32 milionów baryłek. Ponadto na chińskim rynku rośnie zapotrzebowanie na benzynę i produkty petrochemiczne, do produkcji których pasują mało zanieczyszczone amerykańskie marki ropy – dodał Liu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa i benzyna w USA droga – Harvey pozamykał rafinerie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 48 dolarów za ...

Poprawia się klimat dla ekosiłowni

Będą taryfy gwarantowane i premium dla biogazowni i elektrowni wodnych, a także działania naprawcze ...

Łatwiej rozdzielić stołki niż kompetencje

Choć nowa ustawa o działaniach administracji rządowej już została podpisana przez prezydenta, to nie ...

Szwajcaria testuje produkcję wodoru z użyciem energii wodnej

Szwajcarzy oceniają koszty produkcji zielonego wodoru z energii wiatrowej i słonecznej na 3–4 razy ...

Amerykańska ropa płynie na eksport, także do Europy

W maju USA wysłały za granicę najwięcej swojej ropy od 1920 roku. Aż połowę ...

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Brama Północna jest opłacalna

Projekt musi być ukończony w 2022 roku. Zakładamy, że zbudujemy ten gazociąg i będziemy ...