Saudowie wraz z trzema państwami redukują wydobycie

Adobe Stock

Nie czekając na wejście w życie 1 maja porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC+, Arabia Saudyjska i trzy inne państwa zaczęły zmniejszać pompowanie ropy.O częściowym wyhamowaniu wydobycia przez Arabię Saudyjską dowiedziała się agencja Bloomberg. Saudowie jeszcze do maja, kiedy zacznie obowiązywać nowe porozumienie OPEC+, chcą ograniczyć pompowanie do ustalonej wysokości 8,5 mln baryłek dziennie.
Także inni sygnatariusze porozumienia nie czekają na początek maja. Pompowanie zmniejszył już Kuwejt, Algieria i Nigeria. Eksporterzy zdają sobie sprawę, że dalsze wysokie wydobycie ropy zwiększa nadpodaż na rynku i obniża cenę surowca.


Jak tłumaczyły władze Nigerii, ropy na rynku jest tak dużo, a popyt wciąż niski, że producenci nie mają już gdzie magazynować surowca. W poniedziałek (27 kwietnia) to właśnie znikające wolne powierzchnie magazynowe znów pchają ceny ropy w dół. Marka Brent z dostawą w lipcu potaniała od rana o blisko 6 proc. do 23,43 dolarów za baryłkę. A amerykańską WTI o 15 proc. do 14,51 proc.

drilling oil/Bloomberg


Porozumienie końcowe OPEC+ podpisały 12 lutego 23 państwa w tym Meksyk, którego opór nie pozwolił zamknąć negocjacji. Wszyscy zgodzi się na redukcję o 9,7 mln baryłek/doba od 1 maja przez dwa miesiące. W lipcu-grudniu 2020 r wydobycie ma być mniejsze o 8 mln baryłek na dobę, a od stycznia 2021 do kwietnia 2022 r o 6 mln bd. Zobowiązania Meksyku – 400 tys baryłek na dobę w większości (300 tys  baryłek) wzięły na siebie USA.


Jeżeli chodzi o szczegółowe kwoty, to wiadomo, że Rosja i Arabia Saudyjska zmniejszą wydobycie o po 2,5 mln bd od poziomu 11 mln baryłek czyli do 8,5 mln bd. Pozostali o 23 proc. od poziomu z października 2018 r. Arabia Saudyjska, Kuwejt i ZEA zobowiązały się dobrowolnie, dodatkowo zmniejszyć pompowanie jeszcze o 2 mln baryłek na dobę. Tym samym łącznie z zobowiązaniami krajów spoza OPEC+ zadeklarowanymi na telekonferencji G20 redukcja podaży na rynku ropy powinna wynieść od maja 19 mln baryłek na dobę.

Mogą Ci się również spodobać

Norwegia będzie cała zielona

Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłącznie ze źródeł odnawialnych. ...

Rewolucja w energetyce Ukrainy

Całkowita rezygnacja z antracytu z Donbasu, rosyjskiego gazu i atomu oraz połączenie z sieciami ...

Nikt nie liczy na odkrycie dużych złóż ropy i gazu

Będzie dobrze, jeśli krajowe wydobycie utrzyma się na obecnym poziomie. Polskie Górnictwo Naftowe i ...

Nie tylko Chiny kupują ropę z Iranu

Dwanaście tankowców irańskich dostarcza ropę do Chin i innych państw, omijając sankcje USA. Tak ...

W energetyce powiało optymizmem

Notowania wytwórców energii wystrzeliły w górę po kilku pozytywnych informacjach. Analitycy są jednak ostrożni ...