Saudowie wraz z trzema państwami redukują wydobycie

Adobe Stock

Nie czekając na wejście w życie 1 maja porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC+, Arabia Saudyjska i trzy inne państwa zaczęły zmniejszać pompowanie ropy.O częściowym wyhamowaniu wydobycia przez Arabię Saudyjską dowiedziała się agencja Bloomberg. Saudowie jeszcze do maja, kiedy zacznie obowiązywać nowe porozumienie OPEC+, chcą ograniczyć pompowanie do ustalonej wysokości 8,5 mln baryłek dziennie.
Także inni sygnatariusze porozumienia nie czekają na początek maja. Pompowanie zmniejszył już Kuwejt, Algieria i Nigeria. Eksporterzy zdają sobie sprawę, że dalsze wysokie wydobycie ropy zwiększa nadpodaż na rynku i obniża cenę surowca.


Jak tłumaczyły władze Nigerii, ropy na rynku jest tak dużo, a popyt wciąż niski, że producenci nie mają już gdzie magazynować surowca. W poniedziałek (27 kwietnia) to właśnie znikające wolne powierzchnie magazynowe znów pchają ceny ropy w dół. Marka Brent z dostawą w lipcu potaniała od rana o blisko 6 proc. do 23,43 dolarów za baryłkę. A amerykańską WTI o 15 proc. do 14,51 proc.

drilling oil/Bloomberg


Porozumienie końcowe OPEC+ podpisały 12 lutego 23 państwa w tym Meksyk, którego opór nie pozwolił zamknąć negocjacji. Wszyscy zgodzi się na redukcję o 9,7 mln baryłek/doba od 1 maja przez dwa miesiące. W lipcu-grudniu 2020 r wydobycie ma być mniejsze o 8 mln baryłek na dobę, a od stycznia 2021 do kwietnia 2022 r o 6 mln bd. Zobowiązania Meksyku – 400 tys baryłek na dobę w większości (300 tys  baryłek) wzięły na siebie USA.


Jeżeli chodzi o szczegółowe kwoty, to wiadomo, że Rosja i Arabia Saudyjska zmniejszą wydobycie o po 2,5 mln bd od poziomu 11 mln baryłek czyli do 8,5 mln bd. Pozostali o 23 proc. od poziomu z października 2018 r. Arabia Saudyjska, Kuwejt i ZEA zobowiązały się dobrowolnie, dodatkowo zmniejszyć pompowanie jeszcze o 2 mln baryłek na dobę. Tym samym łącznie z zobowiązaniami krajów spoza OPEC+ zadeklarowanymi na telekonferencji G20 redukcja podaży na rynku ropy powinna wynieść od maja 19 mln baryłek na dobę.

Mogą Ci się również spodobać

Oskary energetyki

Energetyczną firmą roku został hiszpański koncern paliwowy Repsol. Po raz pierwszy po najwyższe laury ...

Czy energetyka wypłaci dywidendy?

Sprzeczne komunikaty płynące z ministerstwa energii i skarbu państwa przypominać zaczynają rozbieżności między nadzorującym ...

Pandemia impulsem do transformacji gospodarki

Eksperci think tanku WiseEuropa apelują, by reformy wdrażane w dobie pandemii koronawirusa nie prowadziły ...

Sasin: Zrekompensujemy całą podwyżkę rachunków za prąd

Projekt ustawy o rekompensatach za wzrost cen prądu jest już gotowy i może rozpocząć ...

Wintershall i Gazprom odgrażają się UOKiK

Niemiecki partner Gazpromu nie wyklucza pójścia do sądu przeciwko UOKiK. Niemcy nie zgadzają się ...

Szef URE: Wsparcie? Ale czyim kosztem

Jeśli odciążymy jedną grupę, to lukę będzie musiała wypełnić inna grupa odbiorców prądu – ...