Orlen wystąpił o odszkodowanie za brudną ropę

Bloomberg

Koncern domaga się rekompensaty za koszty poniesione w związku z przerobem zanieczyszczonego surowca i wstrzymaniem dostaw. Wartości żądanego odszkodowania nie podano.

Płocki koncern wystąpił do rosyjskich firm o wypłatę odszkodowania za mające wiosną tego roku dostawy zanieczyszczonej ropy naftowej. Dotyczy ono m.in. dodatkowych kosztów poniesionych w związku z przerobem tego surowca oraz wstrzymania dostaw przez 46 dni. Wartości żądanego odszkodowania nie podano.

– Zgodnie z zapowiedziami wystąpiliśmy do dostawców o odszkodowanie z tytułu ropy zawierającej chlorki organiczne. Zależało nam na precyzyjnym wyliczeniu wszystkich kosztów, które ponieśliśmy, związanych z ochroną instalacji produkcyjnych, a także pozyskaniem czystej, nieskażonej ropy dla utrzymania ciągłości przerobu – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Tłumaczy, że to z tego powodu proces szacowania szkód był długotrwały. Dodatkowo koncern musiał dostosować opracowane analizy do planowych przestojów remontowych w rafinerii.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby odzyskać wszystkie koszty, które ponieśliśmy – zapewnia Obajtek.

Czytaj także: Brudna ropa z Polski jednak trafiła na Litwę

PKN Orlen przekonuje, że w okresie zamknięcia rurociągu „Przyjaźń” nie wstrzymał ani nawet nie ograniczył przerobu ropy. To m.in. rezultat wdrożonej strategii dywersyfikacji dostaw, a także wykorzystaniu zgromadzonych zapasów. Koncern zapewnia, że wykorzystuje każdą możliwość podjęcia szerszej współpracy z nowymi dostawcami, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Dywersyfikacja dostaw ropy do płockiej rafinerii jest możliwa dzięki systematycznie rozszerzanej współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, w tym z Afryki oraz Zatoki Perskiej. Miesięcznie do największej rafinerii Orlenu trafia około 1,4 mln ton ropy, z czego średnio około 0,7 mln ton z kierunków innych niż rosyjski. Od początku 2018 r., w ramach zakupów typu spot, zakontraktowano surowiec m.in. z Angoli, Nigerii, USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG kupiło LNG od Totala

Polski koncern kupił ładunek z około 100 mln m sześc. błękitnego paliwa po regazyfikacji. ...

Naftogaz dopadł Gazprom w USA

Sąd Federalny w Nowy Jorku uznał pozew ukraińskiego Naftogazu przeciwko Gazpromowi. Zgodnie z decyzją ...

„Megapack” Tesli ma sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu na energię

Tesla wprowadza na rynek nowy produkt, służący do magazynowania energii na skalę przemysłową. Każdy akumulator ...

Oto cena tureckiej zgody

Znane są szczegóły gazowego porozumienia Rosja-Turcja. Gazprom nie zarobi na porozumieniu, ale też nie ...

Chińczycy zwietrzyli okazję w Iranie

Koncern chiński CNPC chce kupić udział francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars. To ...

Tanio zatankować? Tylko w Polsce

W ciągu kilku najbliższych tygodni ceny benzyny i diesla mogą spaść nawet poniżej 4 ...