Słabsze zyski w Lotosie

Fotorzepa, Piotr Wittman

Zniżka marż rafineryjnych spowodowała mocny spadek rentowności gdańskiego koncernu. Firma znacznie mniej też wydobywa ropy i gazu.

Grupa Lotos zanotowała w I kwartale 6,3 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży co było wynikiem o 16,1 proc. lepszym od zanotowanego rok wcześniej. Stosunkowo wysokie wpływy to przede wszystkim rezultat znaczącego wzrostu przerobu ropy naftowej. Ten z kolei był możliwy dlatego, że rok temu w gdańskiej rafinerii miał miejsce stosunkowo długi postój remontowy. Mimo zwyżki przychodów zyski koncernu mocno spadły, co było efektem stosunkowo niskich marż rafineryjnych. Kluczowy dla grupy wskaźnik, czyli oczyszczony zysk EBITDA LIFO wyniósł 540 mln zł. Tym samym zmalał o 20,8 proc. Podobnie spadł czysty zarobek, który sięgał 320,8 mln zł. Koncern już kilka dni temu podał szacunkowe dane finansowe za I kwartał. Obecnie publikowane są niemal identyczne.

W segmencie wydobywczym Grupa Lotos zanotowała aż 12,8-proc. spadek ilości ropy i gazu pozyskiwanych z posiadanych złóż. W tym roku dzienna produkcja wynosiła już tylko 21,9 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Po kilkanaście procent spadła zarówno w Polsce, jak i w Norwegii i na Litwie.

W związku z planowanym zwiększeniem wydobycia Lotos cały czas poszukuje aktywów do przejęcia. W realizacji tego celu ma pomóc zarejestrowana na początku tego roku w Wielkiej Brytanii firma Lotos Upstream UK Limited. Obecnie podmiot ten prowadzi rozpoznanie i ocenę możliwych do nabycia aktywów wydobywczych na szelfie brytyjskim.

Ponadto Lotos kontynuuje realizację kluczowego projektu EFRA. Ostatnio m.in. zakończono próby i testy stacji redukcyjnej gazu ziemnego. Na koniec marca całkowity postęp prac uwzględniający projektowanie, zakupy oraz prace budowlano-montażowe wyniósł 93,7 proc. Dla porównania na koniec 2017 r. zaawansowanie prac wynosiło około 90 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gaz, ekologiczna alternatywa węgla

Chcemy, aby w 2022 r. 90 proc. Polaków miało dostęp do gazu – zapowiedział ...

Kulisy decyzji OPEC

Gdyby nie upór algierskiego ministra ds energii, Noureddine Boutarfy, OPEC nie podjąłby decyzji o ...

Na rynku gazu ma być więcej konkurencji

Do 2022 roku z jednego źródła będzie można sprowadzać do 70 proc. błękitnego paliwa. ...

Ropa dotarła do granicy wzrostu cen

Ropa nie powinna drożeć. Próg 50 dol. za baryłkę Brenta trudno będzie w najbliższym ...

Rząd musi rozwiązać problem wody

Postęp technologiczny pomoże krajom UE osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 r. – mówi Kamil ...

Niskie temperatury pomagają PGNiG

W IV kwartale ubiegłego roku koncern mocno zwiększył sprzedaż, import i dystrybucję gazu ziemnego ...