Słabsze zyski w Lotosie

Fotorzepa, Piotr Wittman

Zniżka marż rafineryjnych spowodowała mocny spadek rentowności gdańskiego koncernu. Firma znacznie mniej też wydobywa ropy i gazu.

Grupa Lotos zanotowała w I kwartale 6,3 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży co było wynikiem o 16,1 proc. lepszym od zanotowanego rok wcześniej. Stosunkowo wysokie wpływy to przede wszystkim rezultat znaczącego wzrostu przerobu ropy naftowej. Ten z kolei był możliwy dlatego, że rok temu w gdańskiej rafinerii miał miejsce stosunkowo długi postój remontowy. Mimo zwyżki przychodów zyski koncernu mocno spadły, co było efektem stosunkowo niskich marż rafineryjnych. Kluczowy dla grupy wskaźnik, czyli oczyszczony zysk EBITDA LIFO wyniósł 540 mln zł. Tym samym zmalał o 20,8 proc. Podobnie spadł czysty zarobek, który sięgał 320,8 mln zł. Koncern już kilka dni temu podał szacunkowe dane finansowe za I kwartał. Obecnie publikowane są niemal identyczne.

W segmencie wydobywczym Grupa Lotos zanotowała aż 12,8-proc. spadek ilości ropy i gazu pozyskiwanych z posiadanych złóż. W tym roku dzienna produkcja wynosiła już tylko 21,9 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Po kilkanaście procent spadła zarówno w Polsce, jak i w Norwegii i na Litwie.

W związku z planowanym zwiększeniem wydobycia Lotos cały czas poszukuje aktywów do przejęcia. W realizacji tego celu ma pomóc zarejestrowana na początku tego roku w Wielkiej Brytanii firma Lotos Upstream UK Limited. Obecnie podmiot ten prowadzi rozpoznanie i ocenę możliwych do nabycia aktywów wydobywczych na szelfie brytyjskim.

Ponadto Lotos kontynuuje realizację kluczowego projektu EFRA. Ostatnio m.in. zakończono próby i testy stacji redukcyjnej gazu ziemnego. Na koniec marca całkowity postęp prac uwzględniający projektowanie, zakupy oraz prace budowlano-montażowe wyniósł 93,7 proc. Dla porównania na koniec 2017 r. zaawansowanie prac wynosiło około 90 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Balansowanie o krok od blackoutu

Intensywne modernizacje sieci energetycznych to większe ryzyko przeciążeń systemu. Tyle że remonty to konieczność. ...

Baltic Pipe strategiczna dla Polski

Inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski, z satysfakcją odnotowuję zrozumienie dla realizacji tej ...

Białoruś pozostanie bez prądu z Rosji

Mińska nie stać na zapłacenie za zakup energii elektrycznej z Rosji więc w ogóle rezygnuje ...

Prezes Węglokoksu: eksport schodzi na drugi plan

Naszą nową rolą będą interwencyjne zakupy węgla z importu. I nie musi to być ...

Resort energii broni przepisów o zapasach gazu

Rząd odrzuca zarzuty niezależnych dostawców, którzy uważają, że nowe prawo spowoduje wzrost cen błękitnego ...

Energetyka na rozstaju dróg

Nowa wersja polityki energetycznej państwa wpłynie na plany inwestycyjne wytwórców prądu, ale nie rozwiewa ...