Orlen zanotował rekordowe zyski w IV kwartale

W IV kwartale ubiegłego roku grupa PKN Orlen zanotowała 102,3 mld zł przychodów i 16,3 mld zł - mld zł zysku netto. Tym samym w ujęciu rok do roku wzrosły one odpowiednio o 150 proc. i 293 proc.

Publikacja: 24.02.2023 09:27

Orlen zanotował rekordowe zyski w IV kwartale

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

W IV kwartale ubiegłego roku grupa PKN Orlen zanotowała 102,3 mld zł przychodów i 35,5 mld zł zysku netto. Tym samym w ujęciu rok do roku wzrosły one odpowiednio o 150 proc. i 217 proc. Z kolei kluczowy dla płockiego koncernu wskaźnik EBITDA LIFO wyniósł 24,3 mld zł, wobec 4,26 mld zł zanotowanych rok wcześniej (zwyżka o 470 proc.). O tak dużych wzrostach w największym stopniu zdecydowały sfinalizowane w ubiegłym roku przez Orlen fuzje, 1 sierpnia z Lotosem, a 2 listopada z PGNiG.

Ponadto raportowane przez koncern wyniki finansowe mocno wzrosły dzięki 8,19 mld zł zysku zanotowanego z tytułu okazyjnego nabycia PGNiG (operacja o charakterze czysto księgowym). Gdyby nie ujmować tego zdarzenia EBITDA LIFO wyniosłaby 16,1 mld zł, a zysk netto 8,1 mld zł. Rezultaty te były zbieżne z oczekiwanymi przez analityków.

Największy wpływ na osiągnięte w końcówce ubiegłego roku wyniki finansowe miały biznesy rafineryjny i wydobywczy. W ich ramach wypracowano odpowiednio 10,9 mld zł zysku EBITDA LIFO i 6,3 mld zł. Zdecydowanie mniej zarobiono już na działalności detalicznej (0,67 mld zł), petrochemicznej (0,58 mld zł) i energetycznej (0,36 mld zł). Z kolei w nowym biznesie gazowym (wyodrębniono go po przejęciu PGNiG) poniesiono 2,2 mld zł straty.

Czytaj więcej

Giełdowi giganci nadzieją emerytalną inwestorów

Orlen w przesłanym do mediów komunikacie prasowym już na wstępie przekonuje, że na wynik grupy w IV kwartale niewielki wpływ miała sprzedaż na stacjach paliw w Polsce, która odpowiadała za około 3 proc. EBITDA LIFO. To zapewne reakcja koncernu na krytykę jej działań podejmowanych w końcówce ubiegłego roku. Wielu obserwatorów rynku oskarża firmę o to, że wówczas zawyżała w naszym kraju cen paliw. Ponadto spółka kolejny raz powtarza, że stabilne przychody to m.in. efekt wyeliminowania kilka lat temu nielegalnego obrotu paliwami oraz sfinalizowanej mega fuzji.

„Wyniki za IV kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy” - twierdzi w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Zaznacza, że w ubiegłym roku koncern zrealizował największe w swojej historii inwestycje o wartości 19,6 mld zł. W tym roku mają być jeszcze większe, bo na poziomie 36,2 mld zł. „To ogromne środki, które w dużej mierze przeznaczymy na skuteczną transformację energetyczną, w tym rozwój energetyki odnawialnej oraz zeroemisyjnej technologii jądrowej. Pozwoli nam to budować długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski” - przekonuje Obajtek.

Surowce i Paliwa
Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy: Azoty chcą rosnąć szybciej niż rynek
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Surowce i Paliwa
Popyt na ropę wzrośnie mimo transformacji
Surowce i Paliwa
Te paliwa jeszcze długo będą potrzebne
Surowce i Paliwa
Były zarząd Azotów nie otrzymał absolutorium. Rosły straty i wydatki na PR
Surowce i Paliwa
Nieoczekiwany efekt sankcji: Rosja importuje z Indii… aluminium