W rezolucji przyjętej 513 głosami do 22 i 19 wstrzymujących, posłowie wzywają do dodatkowych środków karnych, w tym „natychmiastowego pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu” z Rosji.

Powinien temu towarzyszyć plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE, a także strategia „cofnięcia sankcji w przypadku podjęcia przez Rosję kroków w kierunku przywrócenia niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i całkowitego usunięcia wojsk z terytorium Ukrainy”.

Poza tym eurodeputowani zdecydowali, że kraje UE udzielające schronienia ludziom uciekającym przed rosyjską inwazją na Ukrainę natychmiast otrzymają 3,4 mld euro.

Parlament dał w czwartek zielone światło na przekierowanie funduszy regionalnych i azylowych UE do krajów UE udzielających schronienia ludziom uciekającym przed inwazją Rosji na Ukrainę. Kraje UE mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy wydanych na pomoc ukraińskim uchodźcom z mocą wsteczną od 24 lutego, czyli od dnia, w którym Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. UE będzie mogła finansować 100 proc. (zamiast dotychczasowych 85 proc.) funduszy spójności wydawanych przez państwa członkowskie przez jeszcze jeden rok (od połowy 2021 r. do połowy 2022 r.).