Jangpur Oil Company – spółka zależna białoruskiego przedsiębiorstwa państwowego Biełorusnieft, została 100 procentowym właścicielem działającej od 2007 roku firmy Purneft LLC. Na majątek przejętej spółki składa się z 69 szybów ropy i gazu na polu naftowym Ust-Purpiejski w regionie autonomicznym Jamalsko-Nieniecki, dowiedziała się agencja TASS.

Transakcja, ogłoszona w dniu urodzin białoruskiego dyktatora, pozwoliła firmie Jangpur Oil Company zwiększyć łączną powierzchnię aktywów w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym do 2 tysięcy kilometrów kwadratowych. „To dla nas bardzo ważny projekt, od dłuższego czasu przyglądamy się uważnie firmie Purneft. Negocjacje z bankiem i byłym właścicielem prowadzone były od ponad roku – powiedział dyrektor generalny Jangpur Aleksander Poliakow. Zakończenie fuzji Jangpur i Purneft nastąpi do końca roku.

Strony nie podają, na jakiej zasadzie szyby naftowe w Rosji staną się własności białoruskiego reżimu. Czy strona białoruska je kupuje, czy dostaje i na jakich warunkach.

Wiadomo, że „podjęto już działania geologiczne i techniczne, które pozwoliły zwiększyć średnie dzienne wydobycie ropy o prawie 200 ton. Przejęcie nowego aktywa pozwoli Yangpur zwiększyć roczne wydobycie do 316 tys. ton ropy i 1,23 mld m3 gazu– poinformowała służba prasowa białoruskiej firmy.

""

/Bloomberg

energia.rp.pl

Według gazety RBK w 2020 roku Purneft uzyskał 1,057 mld rubli przychodów i 778,3 mln rubli (120,5 mln dol.) zysku. Łączna kwota wpływów z bieżącej działalności wynosi 958,8 mln rubli.

Biełorusnieft’ to spółka państwowa, w skład której wchodzi ponad 40 firm zajmujących się produkcją i usługami naftowymi. 99,83 proc. jej udziałów w nim należy do państwa Białorusi, a reszta do osób prywatnych (których nie podaje się do publicznej wiadomości).