Jeszcze grzywna dla Samarco

Bloomberg

Resort środowiska Brazylii wymierzył spółce wydobywczej Samarco grzywnę 142 mln reali (43 mln dolarów) za szkody w trzech chronionych strefach po przerwaniu w listopadzie tamy

Resort wyjaśnił, że trzy strefy na wybrzeżu stanu Espirito Santo zostały skażone ołowiem, miedzią i kadmem. Metale znajdowały się w zbiorniku retencyjnym odpadów przeróbczych z wydobycia rudy żelaza, po przerwaniu tamy spłynęły rzeką Doce przez stan Minas Gerais do Atlantyku. Eksperci z tego ministerstwa ustalili, że kilka gatunków przyrody zniknęło w skażonych rejonach.

Samarco, spółka j. v. brazylijskiego giganta Vale i angielsko-australijskiego koncernu BHP Billiton zamknęła działalność kopalni w Mariana w stanie Minas Gerais po tej katastrofie 5 listopada. W marcu zawarła z rządem Brazylii umowę o zapłaceniu w ciągu 15 lat 20 mld reali (5,1 mld dolarów) za szkody wywołane przerwaniem tamy.

Teraz spółka potwierdziła fakt nowej grzywny, zastanawia się nad możliwym odwołaniem się. Dodała, że wszelkie niezbędne prace i koszty związane z pokryciem szkód na skutek wycieku zostały już ustalone w marcowej umowie, podpisanej również przez resort środowiska.

Mogą Ci się również spodobać

Sieci energetyczne zejdą pod ziemię

Energetycy zmagali się ze skutkami orkanu Ksawery przez cały weekend. Po przejściu wichury w ...

PGE spodziewa się spadku zużycia energii

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się spadku zużycia energii elektrycznej  z powodu pandemii koronawirusa. Nie ...

Postoją pompy w Ekwadorze

Wydobycie ropy w Ekwadorze nie zostanie szybko przywrócone. Protestujący przeciwko polityce rządu Ekwadorczycy, poważnie uszkodzili ...

Kreml oskarża Arabię Saudyjską…

O destabilizowanie rynku ropy, poprzez zwiększenie pompowania o 1,5 mln baryłek na dobę. Arabowie ...

Uran z morza – niewyczerpalne źródło energii

Oceany zawierają ponad 4 miliardy ton uranu. To dość, by zaspokoić potrzeby energetyczne świata. ...

Niskie temperatury pomagają PGNiG

W IV kwartale ubiegłego roku koncern mocno zwiększył sprzedaż, import i dystrybucję gazu ziemnego ...