Jeszcze grzywna dla Samarco

Bloomberg

Resort środowiska Brazylii wymierzył spółce wydobywczej Samarco grzywnę 142 mln reali (43 mln dolarów) za szkody w trzech chronionych strefach po przerwaniu w listopadzie tamy

Resort wyjaśnił, że trzy strefy na wybrzeżu stanu Espirito Santo zostały skażone ołowiem, miedzią i kadmem. Metale znajdowały się w zbiorniku retencyjnym odpadów przeróbczych z wydobycia rudy żelaza, po przerwaniu tamy spłynęły rzeką Doce przez stan Minas Gerais do Atlantyku. Eksperci z tego ministerstwa ustalili, że kilka gatunków przyrody zniknęło w skażonych rejonach.

Samarco, spółka j. v. brazylijskiego giganta Vale i angielsko-australijskiego koncernu BHP Billiton zamknęła działalność kopalni w Mariana w stanie Minas Gerais po tej katastrofie 5 listopada. W marcu zawarła z rządem Brazylii umowę o zapłaceniu w ciągu 15 lat 20 mld reali (5,1 mld dolarów) za szkody wywołane przerwaniem tamy.

Teraz spółka potwierdziła fakt nowej grzywny, zastanawia się nad możliwym odwołaniem się. Dodała, że wszelkie niezbędne prace i koszty związane z pokryciem szkód na skutek wycieku zostały już ustalone w marcowej umowie, podpisanej również przez resort środowiska.

Mogą Ci się również spodobać

Bułgaria pożegnała Rosatom

Władze w Sofii wypłaciły Rosjanom 601,6 mln euro za zerwanie kontraktu na budowę elektrowni ...

OZE: skargi w Brukseli i pozwy w sądach

Inwestorzy decydujący się przystąpienie do tegorocznej testowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii stąpają po ...

Zrzutka na kredyt pomostowy na Nord Stream 2

Rosyjski koncern Gazprom i jego zachodni partnerzy współpracujący z nim w ramach projektu gazociągu ...

PKN Orlen pogłębia korektę

Akcje paliwowej spółki tanieją dziś o 3,6 proc. do 66,56 zł. Kurs wybił się ...

Atom, czyli energetyczna wańka-wstańka

Minister energii Krzysztof Tchórzewski nieoczekiwanie powrócił do planów związanych z budową polskiej elektrowni jądrowej. ...

Gazprom się cieszy, bo musi

Rosjanie podsumowali pierwszą aukcję na swój gaz. Twierdzą, że „osiągnęli wszystkie cele”, choć sprzedali ...